Wpis z mikrobloga

Tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca. Fotografia wykonana teleskopem z filtrem przepuszczającym emisję wodoru w chromosferze, pozwala to na obserwację większej ilości szczegółów na powierzchni i wyrzutów materii wokół tarczy. Fotka z 12 sierpnia 2020.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
https://transit-finder.com <- moja stronka potrafiąca obliczać nadchodzące tranzyty ISS dla dowolnej lokalizacji

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #slonce #iss #fotografia #mojezdjecie
namrab - Tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca. Fotografia wykonana...

źródło: comment_1602929700RgfMup4K9NMblWYn09tJo7.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@namrab: ,,kiedyś na początku mojego konta jakiś różowy pasek zaplusował mój wpis, to ja z ciekawości wszedłem w jej profil, patrzę, a tam jest mail na o2.pl no to wkleiłem w google i wyszukało jakieś forum dla kobiet na którym podała tego maila, patrzę dalej- jest jakieś zdjęcie kota, a że było podpisane jak te facebookowe to wyciąłem ciąg liczb ze środka i znalazłem jej profil na facebooku, z ciekawości spojrzałem
F_Ogot - @namrab: ,,kiedyś na początku mojego konta jakiś różowy pasek zaplusował mój...

źródło: comment_1602934963dUHZIjgr1KQ9WriOWwBQ6R.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@elpredatoro: Generalnie tranzyty ISS na tle Słońca i Księżyca są pospolitym zjawiskiem. Codziennie na całym świecie występuje ich kilkanaście, ale szerokość pasa widoczności takiego tranzytu do zwykle poniżej 10 kilometrów. Tak więc ważne jest odpowiednie zaplanowanie obserwacji.
  • Odpowiedz
jak wygląda koszt takiego filtra wodorowego?


@Ganicjusz: Zwykle kupuje się teleskop słoneczny z zintegrowanym filtrem. Najtańszy na rynku Coronado PST (średnica 40 mm, ogniskowa 400 mm) to wydatek 4100 zł. Teleskop, którym robiłem powyższe zdjęcie to Lunt LS80THa za 25k. Tańszą wersją jest Lunt LS60 za około 13500 zł, który swego czasu bardzo przypadł mi do gustu, za jego pomocą sfotografowałem jedną z największych protuberancji ostatnego cyklu słonecznego, którą zresztą
  • Odpowiedz
@KosmicznyJanusz: W filtrach szerokopasmowych (np. folia Baadera) widoczna jest fotosfera Słońca, na której jedyne widoczne szczegóły to plamy i granulacja (na większych powiększeniach). Średnica teleskopu nie powinna być problemem - poniższe zdjęcie zrobiłem małym refraktorkiem o średnicy 65 mm razem z filtrem foliowym. Z dodatkowym filtrem zielonym (albo Solar Continuum) uzyskasz znacznie wyższy kontrast.
namrab - @KosmicznyJanusz: W filtrach szerokopasmowych (np. folia Baadera) widoczna j...

źródło: comment_1602952366YB2yAdgIJbfrZTcKtwD3UC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz