Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ogarnia ktoś z was jak ustawić ogrzewanie gazowe żeby wszystko dobrze działo?

Na parterze mam podłogówkę z osobnym sterowaniem każdym pomieszczeniem. Drugi obieg jest na grzejniki na piętrze i tam znajduje się sterownik cw100(na korytarzu) który po uzyskaniu zadanej temperatury ma wyłączyć piec.

No i teraz nie wiem jak to ogarnąć aby sobie przy zimniejszych nocach włączyć np 1 obieg podłogówki w łazience i grzejnik w pokoju dzieci.

Ustawie np 23 stopnie na sterowniku ale przy grzaniu w 2 zamkniętych pokojach zapewne nie osiągnie takiej temperatury na korytarzu.

Sterownik podłogówki i termostat w grzejniku zamkną obiegi po osiągnięciu temperatury ale sterownik dalej będzie grzał piecem na wszystkich zamkniętych obiegach?
Muszę nagrzać i później zmniejszyć temperaturę na sterowniku? Ale co jak będę chciał żeby cały czas grzały tylko 2 pomieszczenia póki nie zacznie się zima na całego?

Pierwszy mój sezon z gazem i kombinuję jak to ogarnąć aby nie zbankrutować ;D

#ogrzewanie #dom #pytaniedoeksperta #majsterkowanie
  • 17
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kujol: bez sensu Ci to ktoś zrobił i tego się nie da dobrze ustawić.

Żeby jednocześnie zarządzać obiegiem grzejnikowym i podłogówka i wypadku każdego aby wystarczyło ciepła to trzeba albo automatykę rozbudować, tak by regulator sterował sam co i kiedy włączać - do tego cw400 i mm100, ale to i tak dobrze nigdy nie będzie działać.

Jak jeszcze na rozdzielaczach masz jakiegoś kantherma i mieszacze to jedyna szansa to puścić kocioł
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kujol: no i skąd kocioł ma wiedzieć że podłogówka chce ciepła bo musi grzać jak np na górze regulator wyłączy kocioł?

W sprzęgle tyle ciepła nie nazbierasz żeby w miarę stabilnie pracowała podłogówka jeśli regulator steruję na obiegu grzejnikowym który ma dość mała bezwładność względem podlogowki
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rajman: no i właśnie pytam jak to ogarnąć, zima przypuszczam że będzie grzało cały czas to będzie działać dobrze.
Pytanie jak sobie "przepalić" w zimniejszy dzień. Rok temu bym wrzucił do pieca 2 łopaty węgla i mam ciepły wieczór ;D

Na piętrze mam część sypialną więc tam temperatura będzie ograniczona na termostatach. Instalator twierdził że zanim tam dojdzie do wyłączenia sterownika do podlogowka zdarzy przekazać ciepło z dołu przez otwarta klatkę
  • Odpowiedz
@kujol: a nie lepiej dwa sterowniki góra dół? w kilku miejscach widziałem takie rozwiązanie. Na górze będzie chłodniej to włączy się piec dobije górę ale jak na dole będzie wtedy ciepło to nie będzie pchało na dól i odwrotnie.
Ewentualnie do podłogówki powinien być sterownik który załącza także piec
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kujol: jeśli masz ten regulator w najzimniejszym pokoju to pozostaje ustawienie temperatury tak by przez większość dnia kocioł pracował, a doregulować sobie mieszaczem i głowicami na grzejnikach i/lub na rozdzielaczach

@rybeczka: z junkersem nie ma tak łatwo, bo w wypadku zastosowania regulatora EMS nie masz możliwości wprowadzić sygnału żądania pracy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rajman: tak właśnie instalator to zaplanował. Pytanie czy piec pracujący cały czas na małym obiegu (sprzeglo i rurki do rodzielaczy tak?) nie będzie zużywał kosmicznych ilości gazu?

W tym roku już nic z tym robić nie będę ale za rok jeżeli będzie potrzeba to mogę pomyśleć o dodatkowym sterowniku.

@rybeczka: muszę poczytać czy będzie możliwość podłączenia drugiego cw100 na parterze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rybeczka: immergas to inna bajka :) to serwisuje i montuje i wachlarz możliwości jest większy :)

@kujol: cw100 nie, cw400 +mm100 na każdy obieg już tak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szymciak: @rybeczka: to czyli do układu który dawałem kilka postów wyżej musiał bym dołożyć drugi włącznik do pompy? Teraz 1 włącza obie pompy wg temperatury sprzęgła
  • Odpowiedz
@kujol dokładnie tak, musi się załączyć jeden obieg. Ja u siebie steruje jednym czujnikiem temperatury podłogówkę i kaloryfery w pralni, korytarzu łazience i garażu a drugi kaloryfery na piętrze. Wszystko na przekaźnikach (na zdjęciu po lewej) żeby kocioł pierdzielca nie dostawał.
Oczywiście okablowanie to rozwiązanie tymczasowe od dwóch lat :)

@rybeczka z ciekawości jaką temperaturę ustawianicie na kotle? Ja mam 58* na podłogę daje ok 37*
  • Odpowiedz