Wpis z mikrobloga

#automatyka
Czy mogę mierząc prędkość poruszania się taśmy za pomocą inkrementalnego enkodera sterować silnikiem asynchronicznym (z przemiennikiem częstotliwości) tak, żeby prędkość zawsze była regulowana tj. stała?
Problem polega na tym, że taśma jest nawijana na szpule i silnik kręcąc się ze stałą prędkością powoduje, że ze wzrostem promienia na szpuli taśma porusza się coraz szybciej.
Helpings :)
  • 15
@lestear: Powinno wystarczyć. Po prostu do regulatora (PID zapewne) musisz wrzucic jako input wartość prędkości taśmy, setpoint to wiadomo, prędkość taśmy a na podstawie wyjścia wygenerować wartość dla falownika. Trochę zabawy pewnie z samym regulatorem ale do zrobienia. Pytanie brzmi jak dokładnie chcesz sterować jej prędkością i jaki jest zakres tego żeby była "stała".
Ew jeżeli masz stałą grubość taśmy itp to można się pokusić o olanie enkodera i wyznaczenie ścieżki
via Android
  • 0
@Das_Meme tylko jak to w życie wprowadzić? Potrzebowałbym kontrolera procesu, który z impulsów z enkodera przełoży to na aktualną prędkość. Ustawić prędkość zadaną i w jakiś sposób sterować falownikiem, np wyjściem analogowym.
@lestear: E tam, komplikujesz sobie zycie :) Wykorzystałbym enkoder liniowy (analogowy, jesli jest do czego podczepic) do pomiaru wychylenia ramienia owijarki - czyli pozycji w ktorej aktualnie znajduje sie tasma i sygnał z tego wprowadzam bezposrednio do wejscia analogowego falownika. Wiekszosc falownikow pozwala ustalic jaki poziom tego wejscia odpowiada jakiej predkosci, jesli zatem zakres ruchu enkodera bedzie tylko 50 czy 60% to spokojnie da sie to ugryzc kilkoma parametrami. Ramie na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lestear: być może sterowanie momentem by się nadało. Wtedy przemienik trzyma stały moment, a prędkość zależy od obciążenia. Ergo - im więcej będzie nawinięte na szpulę, tym większe obciążenie i mniejsza prędkość.
via Android
  • 0
@raFFcio @tank_driver @Das_Meme
Pozwoliłem sobie was zawołać. Dopiero teraz mam chwilę czasu, żeby nad tym usiąść. Mam na wyposażeniu:
- falownik Allen-Bradley PowerFlex 4, 22a
- enkoder Kübler 05.2400.1122.0360
Ewentualnie jak by coś było potrzebne to da rade dokupić.

Chciałbym móc regulować prędkość nawijającego się kabla na szpuli. Prędkość dość niska, zmienia się powoli i nie musi być turbo dokładnie. W procesie na kablu jest coś nadrukowywane i drukarka ogarnie małe wahania.
Nie wiem tylko czy tym co mam to podlącze i jak. Czy jakiś sterownik procesu na analogowe wyjście pomiędzy?


@lestear: Bez translatora czestotliwosc > napiecie NIE POJDZIE. Dokupic musisz chocby to:
https://www.lumel.com.pl/katalog/produkt/przetwornik-impulsow-obrotow-czestotliwosci-czasu-pracy-p30o

Podlaczysz go do enkodera ktory mierzy predkosc przewodu, funkcja w tym sterowniku odwrocisz sygnal wyjsciowy (szybciej = mniejsze napiecie na wyjsciu), w szereg wepniesz potencjometr i całosc idzie do AI falownika.
Jako referencjemę do sterowania oddasz przetwornik enkodera, a jako źródło zadawania prędkości potencjometr


@raFFcio: Ten falownik jest dosyc prosty a OP nie za bardzo ogarnia. Ja bym wykorzystał AO konwertera, w szereg potencjometr do regulacji i po zabawie. Ale obawiam sie ze i to moze byc za trudne, bedzie pytanie o schemat, jak zaprogramowac konwerter, ewentualnie falownik.
via Android
  • 0
@tank_driver @raFFcio dzięki chłopaki, jakoś to ogarnę powoli w wolnym czasie. Przyznaję bez bicia, że profesjonalistą nie jestem. Pierwszy raz budowałem coś takiego od 0 i z niektórymi rzeczami spotykam się pierwszy raz. Falownikow czy konwerterów też nie programowałem, ale jest instrukcja, moze się uda. Dodatkowym utrudnieniem jest dla mnie operowanie po polsku, bo nie znam fachowego słownictwa. Uczyłem się i pracuję za Odrą xd