Wpis z mikrobloga

Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się relacjonowania wydarzeń w tym państwie na Facebooku. Niemal codziennie krótkie podsumowanie. Śledź i wspieraj!

Będę wrzucać jego posty z podsumowaniem dnia pod tagiem #bialoruswalczy #bialorus #polityka

Źródło: https://www.facebook.com/groups/768421777032355

04.09 #thedailybialorusin

⚡️Słowacja przeznaczyła €250 tyś. na wsparcie dla ofiar represji na Białorusi, głównym kierunkiem wsparcia będzie utworzenie stypendiów dla studentów na Słowackich uczelniach.

⚡️Wg. anonimowego źródła w Komitecie Śledczym jest obecnie około 1000 wniosków o wszczęcie śledztwa w sprawie przemocy ze strony milicji i OMONu.

⚡️Dzisiaj odbywały się sądy w sprawie dwóch zatrzymanych dziennikarzy (Andrzej Szewljugo – BielPAN oraz Aleksiej Sudnik – TUT.by). Świadkami w obu tych sprawach występowali pracownicy OMONu, którzy odmawiali podania nazwiska oraz ukrywali twarze pod kominiarkami. Wnioski adwokatów o ujawnienie nazwiska świadka zostały odrzucone przez sędziego.

⚡️W budynkach uczelni wyższych odbyły się brutalne zatrzymania studentów. Niektórych wynoszono na rękach. Zatrzymano minimum 8 osób. Powodem aresztów miało być śpiewanie pieśni przez studentów. Studencie większości uczelni wyszli na wspólny marsz przeciw przemocy, podtrzymali ich także niektórzy wykładowcy.

⚡️Swietlana Tichanowskaja wystąpiła na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o wysłanie międzynarodowej misji monitorującej na Białoruś w celu dokumentowania sytuacji.

⚡️No i na deserek: Łukaszenko spotkał się z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem. Poinformował go, że udało się mu przechwycić rozmowy Berlina z Warszawą, gdzie władze Niemieckie miały poinformować władze Polskie, że sfalsyfikowali wyniki badań Aleksieja Nawalnego, że tak naprawdę nie wykryto w jego organizmie trucizny. Podziwiam Miszustina, że udało mu się utrzymać kamienną twarz w tej rozmowie. Niemcy oczywiście poinformowały, że taka rozmowa nigdy nie miała miejsca.

Wołam: @Przwoj @Cierniostwor @hesoyamaezakmi
źródło: comment_15993238187SS61hkn5V0lArMG8VvIQu.jpg