Wpis z mikrobloga

#tvpis #koreapolnocna #tvphenian #kctv #tvpiscodzienny

TVP vs KCTV, 22.07.2020

Porównanie newsów z KRLD i TVP dnia 22.07.2020 pod kątem propagandy pozytywnej i tak zwanego "szczucia". Punkty A są przyznawane, kiedy propaganda jest pozytywna, a B kiedy jest szczucie. Artykuł może zawierać dwa punkty (AB), jeżeli zostały spełnione chociaż dwa warunki.

Dla lepszej klarowności będę dzielić reportaże TVP na propagandę/fakt. W KRLD prawie wszystko jest propagandą, więc tutaj nie widzę sensu tego robić.

UWAGA: Ocena nie bierze pod uwagę obiektywności mediów i ich prawdziwości. Brana jest pod uwagę JEDYNIE jakość propagandy.

**************************************************************************

Newsy z Wiadomości TVP1.

1 - Ponad 750 miliardów złotych dla Polski - PROPAGANDA - Ocena: A - w TVP trwa kampania sukcesu, licząca już chyba 4 dni. Przemówienie Morawieckiego, obawiano się zacieśnionego pasa z powodu Brexitu, Budka z PO bardzo jest oburzony za nazywanie niektórych państw skąpymi. TVP przedstawia go w złym świetle, ponieważ samo korzysta z tego publicystycznego bubla. W TVP jednak stał się cud. Pokazali sporo wypowiedzi opozycjonistów. Omawiana jest procedura praworządności i podkreślanie słabości tego mechanizmu. TVP nie zastosowało bezpośredniego szczucia, co mnie bardzo zdziwiło.

2 - Bon turystyczny od 31 lipca - PROPAGANDA - Ocena: A - pas poluzowany, można świętować, gospodarka się kręci i zupełnie losowi przechodnie są bardzo zachwyceni. TVP tłumaczy jak wygenerować bon turystyczny. Jest również podany link do listy miejsc, w których można zapłacić bonem. Mogę się tutaj przyczepić do strony technicznej, ponieważ 6 sekund to za mało by zapisać link do strony, a tyle czasu był ten link pokazywany. Minister rozwoju narzeka na słabą koniunkturę w turystyce. Telewizja przestrzega przed oszustwami.

3 - Pamięć o polskich bohaterach - FAKT - Ocena A: - stworzono internetowe muzeum, IPN stara się propagować pamięć o bohaterach.

4 - Amerykanie blokują Nord Stream II - Ocena: A - FAKT - USA kręci nosem wobec rosyjskich gazociągów, wspomniana jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego oraz interesu USA. Berlin jest przeciwnikiem USA na tej płaszczyźnie. Tutaj możemy zobaczyć prawdziwego eksperta ds. energetyki, Jakuba Wiecha którego czytam i szanuję. Polska tworzy huby dla gazociągów z Norwegii. Rosja bad.

5 - Sąd zdecydował o areszcie dla S.Nowaka - PROPAGANDA/FAKT - Ocena: A - Nowak trafi do sądu, oczywiście TVP wspomniało o tym, że był w rządzie Tuska (propaganda), bo czemu nie. Są omawiane przestępstwa Nowaka.

6 - Problemy "Złotego chłopca" Tuska - PROPAGANDA - Ocena: B - na dzień dobry pasek już mnie wbił w ziemię. Materiał stworzony głównie do szkalowania opozycji i mieszania ich z najgęstszym błotem.

7 - Akcja na medal - Ocena: A - FAKT - policjantka uratowała tonącą kobietę, próbującą popełnić samobójstwo. Również omawiana jest akcja państwowej straży pożarnej.

8 - Szansa na sukces - Ocena: A - FAKT - piłka nożna i młody polski zawodnik. Polska najlepszym producentem bramkarzy.

9 - WIELKIE LICZENIE BOCIANÓW - FAKT - Ocena: A - nie wiem, ale może jakiś śmieszek w TVP układał ten pasek. Można sobie przypomnieć świetnego mema. Omawiana jest polska kwestia bociania. Wholesome.

************************************************************************
UWAGA, STRONA ZEWNĘTRZNA Z PÓŁNOCNOKOREAŃSKIMI STRONAMI PADŁA W DNIU 23.07.2020 I NIE MAM DO NIEJ DOSTĘPU. TUTAJ KORZYSTAM Z ICH WEWNĘTRZNEJ AGENCJI PRASOWEJ, MOŻE SIĘ TO RÓŻNIĆ NIECO Z RZECZYWISTOŚCIĄ. MOJE MOŻLIWOŚCI SĄ MOCNO OGRANICZONE. PÓŁNOCNOKOREAŃSKA STRONA MOŻE (CHOCIAŻ NIE MUSI) OMIJAĆ EKSKLUZYWNE NEWSY.

Newsy z Północnej Korei, pomijam Rodong Sinmun i przeglądy prasy z racji tego, że w TVP przeglądu prasy nie ma i w zasadzie to jest to samo co w KCTV.

1 - Ichon Army-People Power Station Built : Ocena: A - budowa elektrowni została ukończona, Kim Dzong Un pobłogosławił tą elektrownię wodną.

2 - 6th National Conference of War Veterans to Be Held in DPRK - Ocena: A - konferencja gloryfikująca weteranów koreańskiej wojny domowej.

3 - Heroic Feats Recorded in History of War Victory - Ocena: A - propaganda historyczna, przypominanie błyskotliwej taktyki wojennej i agresorów z Seoulu. Negatywny wydźwięk miał jedynie kontekst historyczny, więc nie daję oceny B.

************************************************************************

Zastosowałem dwie metodologie oceny newsów. Obie będą opierać się na punktacji, kategoria A ma jeden punkt, AB ma dwa, a B ma trzy punkty. Możliwe, że metodologia będzie zmieniona.

Metodologia sumy: tutaj będę liczyć wszystkie punkty. Im więcej, tym gorzej. Im bliżej sumie samych newsów, tym lepiej.

KCTV: 3, ilość newsów: 3

TVP1: 10, ilość newsów: 9

************************************************************************

Metodologia średniej: tutaj będę wyliczać średnią. Im bliżej 1 tym lepiej, a 3 tym gorzej.

KCTV: 1

TVP1: 1.11

**************************************************************************

Werdykt: Wydanie wiadomości, wykluczając jeden reportaż było całkiem niezłe, jak na nasze warunki. W KRLD żyli w tym dniu głównie historią. Niestety, nie miałem dostępu do bardziej wiarygodnego źródła wiadomości z KRLD z powodu awarii, więc musiałem bazować na samych Koreańczykach.
  • 3
Zewnętrzna strona monitorująca KCNA i KCTV wstała, a ja biedny myślałem, że będę musiał wpisywać IP (bo północnokoreański DNS nie działa xD). Paski się zgadzają, różnicy w treści nie sprawdzałem.
@likantrop42: Bardzo dziękuję za miłe słowa. Może mikroblog nie zdobywa jakiejś wybitnej popularności (w szczególności po emocjonującej kampanii wyborczej), to nie o to chodzi. Głównie z dnia na dzień wiele dowiaduję się o technikach manipulacji w publicznej telewizji, a traktuję to jako hobby. Analiza zajmuje mi godzinę z rana, więc przy śniadaniu zawsze taką zrobię, głównie 7 rano, można rozruszać szare komórki i działa to jako świetny dodatek do kawy. Żenada