Wpis z mikrobloga

Jak prawie wszyscy wiedzą system Olympus prawdopodobnie czeka śmierć. Przy okazji tej sytuacji mamy obniżenie ceny na olympus e-m10 III - można go obecnie kupić za około 1600zł plus szkło 45mm 1.8 było jeszcze niedawno po 650zł.
Pytanie, czy warto pchać się w kupno tego aparatu teraz, skoro prawdopodobnie nigdy nie kupimy już lepszego body z tą matrycą, a za 5 lat może się okazać, że byle smartfon zrobi takie samo zdjęcie?
Pytam, bo byłem przekonany żeby za te pieniądze kupić ten aparat, teraz już sam nie wiem. Fotografowałem kiedyś canonem 30d, ale jak sobie teraz pomyślę, że miałbym wrócić do lustra, kalibrować te cholerne sigmy, wkurzać się z nietrafiającym AF to jakoś mi się odechciewa szukać np. używek, tym bardziej, że cenowo wyszłoby to wszystko tak samo jak nie drożej, wątpię, czy lepiej jakościowo jeśli chodzi o moje potrzeby (zdjęcia produktowe, aparat w łapę w góry, na wycieczki).
Kupować, czy olać temat?
#olympus
#fotografia
  • 5
@tom1988:
Po pierwsze, to zaden smartfon nigdy nie zrobi takiego zdjecia jak aparat z wieksza matryca, o ile nie zaczna w telefony ladowac matryc o przekatnej 30-40mm.
Fizyki sie nie oszuka.
Przy pewnym upakowaniu wielu pikseli na malej powierzchni, jego wielkosc staje sie mniejsza niz odleglosc od szczytow fali barwnej, co owocuje tym, ze kilka pikseli naraz jest pobudzonych tym samym sygnalem.
Juz obecnie wiekszosc smartfonow operuje ponizej granicy dyfrakcji dla
@tom1988: Przecież olek został sprzedany ale zapowiedzieli że dalej rozwijają mikro 4/3 i będą nowe szkła wchodzić na rynek. Mało tego - drony wspierają system mikro 4/3 więc na 100% będzie się coś działo w tym temacie.

Kupiłem Olka Em10 M3 - bardzo bardzo dobry aparat. Polecam
@Dungor: kurcze, długo się wahałem żeby kupić, nawet zacząłem od kupna obiektywu 45 1.8 za 650zl na allegro w promocji ale zrezygnowałem z zakupu jak i z puszki. Doszedłem do wniosku, że wolę wrócić do systemu canona, na początek stary rewelacyjny 70-210 usm i jakaś sigma 50 podpięte pod jakąś starą lustrzankę żeby kiedyś kupić prawilnego bezlusterkowca canona. Na codzien chyba wolę kupić smartfon z lepszym aparatem niż takiego Olympusa, ale