Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie, mam porównywalne oferty 2 firm po 25.000zł, lokalizacja: płd. Wielkopolska, dach płaski
Firma I - 5,6kW, Falownik SolarEdge SE6K (12 lat gwarancji), Panele Qcells Q.PEAK DUO G8 350 Black Mono (16szt), Optymalizator Solar Edge P370
Firma II - 5,4kW, Falownik Fronius Symo 5.0-3-M (5 lat gwarancji), Panele LONGi Solar 365Wp Half-Cut , BLACK (15szt), Optymalizatora brak
Kusi mnie te 12 lat gwarancji (w końcu falownik to najdroższy gadżet) ale jestem ciekaw waszych opini
#fotowoltaika #solaredge #fronius
  • 22
  • Odpowiedz
@niezly_kokos: bierz solaredga, w tej cenie nawet się nie zastanawiaj, jak Ci się ptak zesra na panel to bèdziesz widział w aplikacji. Gwarancja na opty 25 lat na falownik 12 lat. Qcells g8 też kozak, zresztą porównaj parametry na kartach katalogowych i odpowiedź stanie się jasna
  • Odpowiedz
@globalbus: Jakoś zdzierżę pejsatą fotowoltaikę, niemniej pamiętam, że Państwo Izrael bezprawnie okupuje terenu należące do Palestyny ale opinia publiczna ma to wszystko w dupie i przyzwala na czystki etniczne
@slavkowsky: większa ilość kW mi w tej chwili niepotrzebna, z firmy I to taka wstępna wycena na zasadzie "potrzebuję tyle kW, płaski dach" bo akurat bratu koleś montuje na firmie a jestem bliski decyzji. Nie wiem jaki koszt optymalizatorów (16szt) bo
  • Odpowiedz
@niezly_kokos bezpieczeństwo jak tylko coś jest nie hallo to falownik się wyłączy i na dachu masz tyle Voltów ile paneli a nie sumę wszystkich paneli. Możliwość mixu różnych paneli różnych producentów w obrębie działania optymalizatora (np optymalizator SE 370 może obsłużyć panel do 370W). Możliwość uruchomienia w jednym stringu paneli pod różnym kątem. Dość przyjazny cloudowy interfejs w języku polskim. Nie kumam tylko dlaczego proponują Tobie falownik 6K przy instalacji 5.6kW. Solaredge
  • Odpowiedz
@whitef84: może niższe modele nie mają wbudowanego wifi? Ogólnie to chciałem mieć pewien zapas ale nie mam w planach rozbudowy, może kilka paneli przybędzie za kilka lat gdyby nie starczało. Sugerujesz jakiś niższy model może?
  • Odpowiedz
@niezly_kokos kazdy ma wifi bo przez wifi konfigurujesz falownik, do monitoringu potrzeba jest tylko antena kupowana osobno. Jak nie planujesz rozbudowy to falownik 5k w zupełności wystarczy ale tutaj zauważyłem wielu ma swoje teorie.
  • Odpowiedz
@Mateos2: przez przewymiarowanie masz na myśli za dobry falownik do ilości paneli? duża szkoda się dzieje?
@whitef84: SE5K, max moc DC 5,5 kW, SE6K, max moc DC 8,1 kW
Kwestia optymalizatora, warto? Nie chciałbym sobie w brodę później pluć (już raz w życiu oszczędziłem na oknach i strzela mnie ilekroć wspomnę firmę PBO)
  • Odpowiedz
@niezly_kokos: moim zdaniem - minimalna (abs. max 10%) wieksza moc paneli niz falownika jest jeszcze ok. wszystko powyzej to straty. zaoszczedziesz 500zl na mniejszym falowniku, 10 lat bedziesz widzial ze sie moc marnuje
optymalizator kosztuje prawie tyle samo co panel .... jesli nie ma problemow z cieniem, kominami itp to sa zbedne
fotowoltaika lubi prostote, im prosciej tym lepiej (i taniej)
  • Odpowiedz
to jest dyskusyjne, napisałem tylko co proponuje producent.


@whitef84: producent nie zaleca, on dopuszcza. tak samo jak Huawei dopuszcza podlaczenie 10kWp do falownika 5kWp. ale to nie zalecenie, ale max mozliwosci technicznych.

z mat. wspomnianego soalredge : "However, the information in this document is not a recommendation of optimal oversizing. Inmany cases, you may design with lower sizingto ensure that the inverter does not clip power."
  • Odpowiedz