Wpis z mikrobloga

@masej: Ja miałem to szczęście, że trafiłem na dobrego nauczyciela od historii, który nie głosił takich herezji. Ale jeszcze przed liceum przeczytałem Drogę do zniewolenia Hayeka i nie dałbym się nabrać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@alenacomnielogin_: Masz rację, ale ten trend daleko wykracza poza nasz kraj. Zakorzenił się w całej Europie i USA (nie mówiąc już o Rosji). Zapytaj pierwszego-lepszego lewaka jak @ryu co o tym wszystkim myśli. Albo innego @artpop a , który to jeszcze powie ci, że Stalin był prawicowcem, bo lewica dąży do szczęśliwości powszechnej, a on mordował ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: Po prostu trzeba zacząć od tego, że tak na prawdę granice między prawicą a lewica są trochę rozmazane, poza tym, artpop ma to do siebie że jest trollem :) przynajmniej mam taką nadzieję :) Ale co do rządów Hitlera to zdecydowanie lewicowe podejście miał, prawie że identyczne co stalin, w zasadzie różniło się to jednym, czyli w ruskich podnoszono na piedestał klasę robotniczą a nazizm podnosił swój naród, rasę jako
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski:

@alenacomnielogin_:

http://www.wykop.pl/link/1582717/roznica-pomiedzy-palikotem-a-hitlerem/#comment-16254349

pierwsza część:

"Nazizm jest określany jako hybryda ideologiczna. każdy system polityczny można opisać pod kątem ekonomicznym i światopoglądowo - obyczajowym.

http://scenapolityczna.friko.pl/

Nazizm nie jest zatem ani czysto lewicowy, ani czysto prawicowy. Gospodarka, owszem była kontrolowana, ale światopoglądowo i obyczajowo, to na pewno nie jest lewica. Od kiedy lewica popiera np. rasizm, homofobie, nacjonalizm, kult siły przy jednoczesnej pogardzie dla słabszych? Poza tym ten socjalizm w III Rzeszy
  • Odpowiedz
ale światopoglądowo i obyczajowo, to na pewno nie jest lewica.


@nie_tak_szybko: Lewica to nie tylko poseł Biedroń czy Leszek Miller z SLD. To także towarzysz Stalin podpisujący ustawę zakazują Żydom piastowania urzędów publicznych, Pol Pot robiący czystki etniczne na Wietnamczykach z powodu ich pochodzenia, czy władze PRLu, które w latach 80-tych przeprowadziły ogólnokrajową akcję wymierzoną w homoseksualistów. Ten termin jest szerszy niż to, co nam serwują obecne media.

Od kiedy lewica
  • Odpowiedz
@fir3fly: Taki podział jest przez libertarian jak najbardziej stosowany. Napisał o nim choćby Rothbard w manifeście mówiąc o prawicowym i lewicowym izolacjonizmie. On sam uważa, że libertarianie są lewicowcami wg starego znaczenia tego słowa. A na chwile obecną nie da się ich sklasyfikować do żadnej z tych grup. Chociaż w USA istnieją odłamy libertarian nazywających samych siebie lewicowymi.

użyłem słowa lewak co do Hitlera w związku z socjalistycznymi korzeniami jego
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: wiem, co pisał Rothbard, ale już za jego czasów,a i teraz również, znaczenia tych slów się zmieniają (niestety). Podział można rozpatrywać pod różnymi kątami, począwszy od gospodarki, przez światopogląd, po wygląd lokalnej sceny politycznej (vide Wykop ;)) i tradycyjne podejście do zmian właśnie. Nazizm to w końcu narodowy socjalizm i IMO te słowa najlepiej go opisują.

Gdzie? A czyż zarówno komuniści, jak i anarchiści nie są nazywani lewakami ;)? W
  • Odpowiedz