Wpis z mikrobloga

@Pawel993: pytam czy majac signala mozna wpaść. Prawdopodobnie jesli bylbym przestepca napewno yzywalbym facebooka uzywajac mojego konta. Czysty system tylko z Signalem czy jest do namierzenia
@ZaufanaTrzeciaStrona: zapomniałem o was wspomnieć. Przepraszam :) Ja wiem, że w taki sposób można wpaść chodzi mi tylko o to czy używając samego signala i zadzwonić np. do rodziny ktoś jest w stanie mnie złapać ale widzę, że jednak nie.
@minor983: Służby państwowe czy dokładniej operator telekomunikacyjny jest w stanie namierzyć każdy telefon (IMEI, numer telefonu z karty SIM), niezależnie od zainstalowanych tam aplikacji. Co więcej, namierzanie jest nieodłączną częścią systemu telefonii komórkowej, bez którego nie będzie on działać (Snowden).

Przy czym, można używać Signala bez telefonu. Można mieć też szyfrowane e2e rozmowy głosowe bez telefonu, np. na Wire (Signal Desktop obecnie tego nie ma).
@JemKrysztal: No a jeśli nie będe miał żadnej karty operatora w środku. Mam po prostu nowo kupiony telefon i nie wsadziłem nigdy do niej karty a signala zainstalowałem na numer kogoś tam co wtedy
@minor983: A czy możesz z takiego telefonu zadzwonić na numer alarmowy? Oczywiście, możesz. A jak to się odbywa inaczej niż dlatego, że telefon łączy się cały czas ze stacjami bazowymi wokół?

Jest tryb samolotowy, ale jego efektywność bywa podawana w wątpliwość. Może nie działać jak jest reklamowany, może się zresetować przy restarcie urządzenia, itd.

Co widzi operator, jak używasz telefonu bez karty sim w standardowej konfiguracji (tryb samolotowy wyłączony)? Identyfikuje cię
@JemKrysztal: no rozumiem ale to znaczy ze kazdy operator moze znaleźć kazdy telefon? to dlaczego jest taki problem ze znajdowaniem telefonów? mi kiedys skradziono telefon za 4tysiace i niestety nic nikt nie zrobil. oczywiscie policja poslcuahla zeznan ale dalej nic nie wyniklo
@minor983: Sorry, że w taki chamski wydawałoby się sposób zignorowałem część twojego komentarza. Nie wiem dlaczego. Technicznie to się dzieje samo, tj. logi są zbierane maszynowo. I według prawa w Polsce muszą być też przechowywane na koszt operatora przez określony czas, bodaj rok albo dwa lata.

Nie wiem jak w Hiszpanii, ale oni mają tam swoje odpały. Na przykład lista gości hotelowych musi być zgłaszana każdorazowo na policję, niezależnie od tego,
@JemKrysztal: nie ma problemu po prostu przemkneło ci :) Ale np jestem uciekinierem i kupuje nowego iphona i dzwonie do mojej mamy przez signal to zadna policja nie wie ze to ja sie loguje do danego bts poniewaz nie moga przez signal mnie namierzyc wiec nie beda tez znali mojego IMEIa. dobrze rozumiem?
@minor983: To zależy. Jeśli wiadomo, że uciekinier przebywał jakiś czas w miejscu A, a potem kiedyś w miejscu B, to już jest to unikatowy układ. Można dojść do tego, jakie jest twoje IMEI.

Spałeś w hotelu jako jedyny gość bez karty SIM? Ile osób używa telefonu w ten sposób?

Jak zabiorą telefon mamie, to będą mieli numer, z którego się kontaktowałeś. Gdzie był używany? Z jakiego urządzenia? Jakie urządzenia były w
@minor983: Przy czym nie twierdzę, że każdego uciekiniera będą szukać po tych śladach, na dodatek między granicami państw. Ale jednak je zostawiasz.

Naprawdę jesteś obyty w tym temacie bo nawet bym o takich rzeczach nie pomyślał :)


@minor983: Nie wiem, czy tak sam to wymyśliłem. Dużo czytałem, argumentów w różnyc dyskusjach, itd., głównie na reddicie na /r/privacy. I jest jeszcze taki podcast, który kiedyś wrzucałem i tez go lubie.