Wpis z mikrobloga

@secret_passenger: deklarują, że prywatność, to ich cel numer 1

At Mozilla, we believe that privacy is fundamental to a healthy internet.

That’s why we build Firefox, and all our products, to give you greater control over the information you share online

and the information you share with us.


a zamiast tego ma domyślnie zaimplementowane dużo śledzących rozwiązań, które zbierają dane o użytkowniku, czego nie robią inne przeglądarki i to właśnie je
@NAGI: szukam i nie potrafię znaleźć info, że Ff ma by default włączone jakiekolwiek trackowanie. co więcej ostatnio przecież dodali domyślnie włączoną opcję "tracking protection".

sama mozilla rozwija wtyczki typu "kontener", które są używane do "enkapsulacji" pewnych typów stron. fb container powoduje zamknięcie każdej zakładki otwieranej z fb w specjalny sposób, tak by nie było wymiany danych pomiędzy innymi zakładkami, na których może być otwarta strona zawierająca jakieś widgety z FB.
@NAGI: ja używam pluginów, które powodują że nie jestem wystawiony na niebezpiezceństwa związane z trackowaniem.

strona którą podałeś REKOMENDUJE te właśnie przeglądarki. a dla lepszego/większęgo bezpieczeństwa informuje jak je jeszcze lepiej skonfigurować. nie wiem dlaczego domyślnie nie są pewne mechanizmy włączone.

znamienne jednak że nie ma rekomendacji dla ani jednej przeglądarki opartej na silniku Chromium. jest zatem dokładnie na odwrót niż pisałeś.

Ff - instalować. konfigurować lub zainstalować pluginy. o przeglądarkach
@secret_passenger: cóż, nie bez powodu, z bazujących na chromium, polecają własnie iridium i ungoogledChromium

chcesz sobie doinstalowywać rzeczy i grzebać w about config, proszę bardzo
Też nie wiem "dlaczego domyślnie nie są pewne mechanizmy włączone" ale "At Mozilla, we believe that privacy is fundamental to a healthy internet" mogą sobie wsadzić.
@NAGI: hm... nie widzę tam rekomendacji dla Iridium ani ungoogledChromium. widzę jedynie dla opartej na Chromium Bromite.

chcesz sobie doinstalowywać rzeczy i grzebać w about config, proszę bardzo


nie trzeba tego robić, bo część pluginów przed tym zabezpiecza. co więcej, na tej samej stronie dostępny jest skrypt do automatycznego przestawienia wszystkiego w tryb bezpieczny (czy "bezpieczniejszy").

i tak bardziej ufam Mozilli, niż Google. pomijam kwestie jak Google rozwijało (a raczej: chciało
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@secret_passenger: no cóż, korzystałem z FF rok, jak się przesiadłem, to zdałem sobie zaprawę, że w moim przypadku nie działa lepiej

Korzystaj sobie z czego chcesz, przecież nie będę Cię przekonywał. Za to Ty widzę próbujesz coś przed kimś udowodnić, kolejny raz ignorując fakt, że out of the box FF pozostawia sporo do życzenia pod względem prywatności i zdecydowana mniejszość użytkowników jest świadoma i potrafi sobie to skonfigurować
@NAGI: nie próbuję nikogo do niczeogo przekonać. wchodzę na podaną przez Ciebie stronę i albo ja mam jakąś inną wersją dostępną u mojego ISP, albo Ty dawno tam nie byłeś, albo ja nie zauważyłem czegoś, ale TAM W POLECANYCH JEST TYLKO FIREFOX.

jasne, że jest wypunktowane, że są ustawienia, które należy zmienić. fakt. ale nie polecają ŻADNEJ (oprócz Bromite) przeglądarki opartej na Chromium.

co zatem jest lepsze?
1. polecany Firefox, który
@secret_passenger: @NAGI:
Z ciekawości sprawdziłem FF z ustawieniami z https://www.privacytools.io/browsers/
Przy starcie FF łączy się z:
detectportal.firefox.com
content-signature-2.cdn.mozilla.net
firefox.settings.services.mozilla.com
push.services.mozilla.com

Za jakiś czas z aus5.mozilla.org i shavar.services.mozilla.com

Z push.services.mozilla.com utrzymuje połączenie i wysyła jakieś dane co kilka minut :)

Od siebie polecam to:
https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-stop-firefox-making-automatic-connections
Jednak chyba nie jest aktualne, bo po zastosowaniu FF nadal łączy się z content-signature-2.cdn.mozilla.net i firefox.settings.services.mozilla.com , ale może coś źle zrobiłem ( ͡° ʖ
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NAGI: no właśnie chciałem wyjaśnić jak to możliwe że ja i Ty widzimy tam kompletnie co innego.

@patste: dzięki za info. poszukam coś na temat ruch serwisów. ciekawi mnie co tam się dzieje.

są podobne analizy do przeglądarek oparty na chromium?