Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #mandat
Miałem taka sytuacje na drodze:
- ja kolor czerwony
- tir zielony
- niebieski patrol policji stojący na przystanku autobusowym
teren zabudowany, z 10-20 m za przystankiem przejście dla pieszych.
Wyglądało to tak, że zacząłem wyprzedzać tira jak tylko znalazła się okazja (i mam tutaj wrażenie, że kierowca tira po złości przyśpieszył jak go wyprzedzałem). Niestety przy wracaniu na swój pas najechałem nieznacznie, praktycznie 2 kołami na ciągłą, co skończyło się mandatem 200zl i 5 (albo 6 - nie pamiętam dokładnie) pkt karnych. Wiadomo, mój błąd bo nie przewidziałem, że zaraz może być podwójna ciągła.
I męczy mnie od paru dni pytanie:
Czy jest jakaś różnica w mandacie, jeżeli z premedytacją wyprzedzam na podwójnej ciągłej, a przypadkowym najechaniem przy wracaniu na pas?
2phonesylwus - #pytanie #pytaniedoeksperta #mandat
Miałem taka sytuacje na drodze:
- ...

źródło: comment_uvKq61HK63y5UmEeT2fHMXMce2xQDwdo.jpg

Pobierz
  • 9
@2phonesylwus: Raczej wzieli pod uwagę przejście dla pieszych i wyprzedzanie bezpośrednio przed nim. W sumie nie wiem czy kierowca ryzykowałby podwyższenie prędkości widząc policje, policja to o krok ITD i sprawdzenie prędkości zarejestrowanej w tacho.
  • 0
@kaitek666 lekki podjazd pod górkę, godzina po 22... nawet policji nie zauważyłem na przystanku a co dopiero przejście. Wydawało mi się że jak zaczyna sie możliwość wyprzedzania to będzie jakiś dłuższy dystans, a tu z paredziesiąt metrów... moge podesłać lokalizacje z google maps.
@2phonesylwus: Sytuacja jest inna niż przedstawiłeś, wyprzedziłeś na długo przed przejściem dla pieszych więc za to mandatu dostać nie powinieneś, kąt nachylenia jest na tyle dobry, że spokojnie mogłeś zobaczyć pojazd jadący z przeciwka także teraz o tym odpada. Nie mogłeś przewidzieć, że skończy sie tak szybko, to było najechanie przypadkowe i ja na Twoim miejscu nie przyjąłbym mandatu.
  • 0
@Menefe wiesz nie chciałem się kłócić jeszcze bez kamerki :/ pozatym nie wiedziałem do końca jak to wygląda w świetle przepisów takie przypadkowe najechanie. Teraz już wiem. Na przyszłość.