Wpis z mikrobloga

Korzystacie z drukarek 3D w swojej pracy, firmach? Chciałbym za pomocą drukarki 3D drukować modele, na bazie których byłyby wykonywane silikonowe formy do odlewu wosku i nie wiem na jaką drukarkę się zdecydować - to co ważne, to prosta obsługa, jak najmniejsza potrzeba grzebania przy drukarce i ważna jest precyzja wydruku. Zastanawiałem się nad drukarką w technologii SLA/DLP ale trochę przeraża mnie obsługa żywicy, natomiast w tradycyjnej filamentowej drukarce boję się, że warstwy będą obijały się w formie - chyba, że jest jakaś możliwość łatwego wygładzenia tego jakimś podkładem lub czymś. Macie jakieś doświadczenia lub pomysły? Budżet to maks. 15000 zł.
#druk3d #drukarka3d
  • 14
@dobry_programista: budżet całkiem ładny ale uważaj bo ktoś ci zaraz poleci endera 3 ( ͡° ͜ʖ ͡°).

No żywiczne drukarki to jest problem obróbki po i tego że musisz mieć gdzie tą drukarkę ustawić.
Ale z drugiej strony wygładzenie wydruku z tradycyjnej drukarki też będzie wymagało jakiejś obróbki.

Jaki w ogóle rozmiar tych modeli przewidujecie?
@spayk: Mam jakąś wiedzę na temat samych wydruków (posiadam własną drukarkę na bazie RepRap), ale bardziej poszukuję rozwiązania biznesowego - coś, co postawię, przeszkolę kogoś z obsługi i będzie z tego korzystał, bez zbyt dużych komplikacji przy dużych ilościach wydruków. Ogólnie zastanawiam się nad jakimś Zortrax'em - myślisz, że to byłby dobry wybór?
@dobry_programista: Jaką konkretnie masz drukarkę? Czy drukuje poprawnie? W tej chwili chyba najwięcej się dowiesz, jak zrobisz próbną formę korzystając z wydruku z drukarki FFF - zobaczysz, czy w ogóle FFF wchodzi w grę. Ewentualnie możesz komuś zlecić wykonanie wydruku. IMO warto to sprawdzić przed wydaniem kilkunastu tysięcy na docelowe urządzenie. ;)

Jakie kształty planujecie drukować? Czy w grę wchodzi ręczna obróbka? Jeśli tak, to na przykład ABS dość łatwo się
@FlameRunner: Obecnie mam Tronxy Acrylic P802, wydaje mi się, że drukuje poprawnie, nie mam jakiś szczególnych zastrzeżeń do jej wydruków, chociaż ogólnie drukuję na głowicy 0.5mm, bo dotychczas bardziej od szczegółów zależało mi na prędkości wydruku. Wiem, że najlepiej byłoby samemu sprawdzić (i pewnie to zrobię) czy wydruki z FFF wchodzą w grę, ale może ktoś już przecierał ten szlak i mógłby coś więcej dopowiedzieć.

Jakie kształty planujecie drukować? Czy w
@dobry_programista: Zaletą M300 Dual i innych dobrych drukarek z dwoma głowicami jest możliwość drukowania podpór z innego materiału, co u Ciebie może mieć znaczenie ze względu na lepszą jakość powierzchni nad taką podporą (o ile jest zerowy dystans w Z między podporą a modelem, jak na przykład w przypadku drukowania PLA z podporami z PVA).