Wpis z mikrobloga

Ci, którzy mnie znają i obserwują tag #dzicyzapylacze wiedzą, że nie jestem zaślepioną ekolożką a wszelkie wypowiedzi staram się zawsze podeprzeć naukowymi dowodami. Nie należę również do żadnej organizacji ekologicznej.
W związku z ostatnimi znaleziskami na wykopie Prezydent Andrzej Duda będzie hodował pszczoły i W stroju pszczoły przyszła na sesję rady miasta i wielu innych o pasiekach w mieście oraz wszelkich działaniach ekologicznych), postanowiłam przygotować wpis poruszający kilka wątków dotyczących pszczół.

Aby jednak moja wypowiedź była czytelna, poszczególne zagadnienia zamieszczę w osobnych komentarzach, wraz z ilustracjami oraz źródłami.

Po co jest nam potrzebne zapylanie?
Pszczoły oblatując kwiaty, zapylają rośliny, aby te mogły się rozmnażać. Obecność zapylaczy potrafi zwiększyć plon nawet kilkudziesięciokrotnie.

Dlaczego pszczoła miodna jest najważniejszym zapylaczem w produkcji masowej żywności?
Pszczoła miodna nadaje się świetnie do oblatywania dużych monokultur. Potrafi latać na duże odległości. Jedna rodzina pszczela może liczyć kilkadziesiąt osobników. Gdy pasieka ma kilkanaście uli, albo w niedalekiej odległości jest więcej takich pasiek - zapylaniem zajmują się miliony pszczół miodnych.

M.....e - Ci, którzy mnie znają i obserwują tag #dzicyzapylacze wiedzą, że nie jestem...

źródło: comment_YfAeiBM7YGFXaLiK37biTNWfWWvWafRU.jpg

Pobierz
  • 16
Jaka jest różnica między dziką pszczołą a pszczołą miodną?
Pszczoła miodna jest pszczołą hodowlaną - gatunkiem obcym. Mieszka w ulu i produkuje miód. Jest gatunkiem społecznym, co oznacza, że organizuje się w zbieraniu pokarmu, karmieniu potomstwa czy obronie gniazda.
Dzika pszczoła - nie produkuje miodu. W Polsce mamy 450 gatunków pszczół. Nie mieszkają w ulach. Gnieżdżą się w ziemi, starym drewnie, pustych łodygach. Zdecydowana większość to gatunki samotne. Mogą mieszkać blisko siebie,
M.....e - Jaka jest różnica między dziką pszczołą a pszczołą miodną?
Pszczoła miodna...
Czy pszczoły wymierają?
Połowa gatunków dzikich pszczół Polski jest rzadka lub zagrożona wyginięciem. Powodem jest brak pokarmu, zaorywanie miedz, duża konkurencja o pokarm (presja pszczoły miodnej), mała liczba osobników, specyficzne wymagania dotyczące gniazdowania, przeznaczanie jałowych gleb pod budowę, likwidacja zadrzewień śródpolnych, sadzenie obcych gatunków roślin, nie mających znaczenia dla pszczół (tuje!).
Pszczoły miodne natomiast trapią różne choroby, związane z życiem w społeczeństwie (pasożyty, roztocza i in.) a także brak lub niewystarczająca różnorodność
Czy uważam, że pszczole miodnej nie należy pomagać?
Działania mające na celu pomoc pszczole miodnej korzystnie wpływają na dzikich zapylaczy (ograniczanie oprysków, wysiewanie pożytków itp.). Pszczoła miodna ma również niebagatelne znaczenie w produkcji masowej żywności. Śledząc fora pszczelarskie spotykam odpowiedzialnych pszczelarzy, którzy starają się zapewnić pożytek swoim HODOWLANYM ZWIERZĘTOM, tak by występowała ciągłość w dostępie pokarmu przez cały czas trwania sezonu. Jednak jest wielu takich, którzy o to nie dbają. W przypadku,
Jak powinno się pomagać dzikim pszczołom?
Za granicą w pobliżu rezerwatów i samych rezerwatach tworzy się "strefy wolne od pszczoły miodnej". Pszczoła miodna nie jest tam potrzebna (jak i w miastach), bo nie wytwarza się tam żywności a w środowisku mamy mnóstwo zapylaczy i są to tylko nie tylko pszczoły, ale też muchy, osy i in., wśród których również znajdują się zagrożone gatunki.
W kolejnych komentarzach przykłady takich ostoi tworzonych dla dzikich
M.....e - Jak powinno się pomagać dzikim pszczołom?
Za granicą w pobliżu rezerwatów ...
Pszczoła miodna nie jest jedyną przyczyną zanikania populacji dzikich pszczół i innych zapylaczy - jednak dramatycznie zaostrza sytuację. Presja pszczoły miodnej na dzikich zapylaczy nie jest kwestią dyskusyjną. Są na to badania i nikt tego nie kwestionuje. Pszczoły miodne mają swoich obrońców (prywatne firmy, producenci itp.) . Pszczoła miodna to towar. Łatwiej marketingowcowi zorganizować akcję charytatywną odnosząc się do pszczoły miodnej, którą wszyscy znamy i jeszcze można przy okazji postawić stoiska z
@Megachilidae: możesz opisać co ja tam właściwie zobaczyłem? :D


@padobar: Tak :)) To bardzo ciekawe.
Najlepiej jak zerkniesz też tutaj:
1. http://dzicyzapylacze.pl/miesierka-niedopaska-megachile-versicolor/
2. http://dzicyzapylacze.pl/miesierka-rozowka-megachile-centuncularis/
To pszczoły z tej samej rodziny, które hoduję. Przy niedopasce (1) pokazuję zdjęcia otwartego gniazda.
Pszczoły budują gniazda wykładając je wyciętymi listkami. Tworzą je w pustych tunelach, np. trzcina, nawiercone otwory.
Na filmie masz pokazaną hodowlę w formatkach i wyciąganie kokonów pszczoły. Jest to tworzone na
M.....e - > @Megachilidae: możesz opisać co ja tam właściwie zobaczyłem? :D

@padob...

źródło: comment_iqZqiar5teUPS28ol44Nnj5yowmlTcAH.jpg

Pobierz
@Megachilidae: jak dla mnie to wielki krok ludzkości w uświadomieniu problemu, oraz w bełkocie zawodowych pseudoekologów uprawiających demagogie xD


@DonJohnsonXIII: Oby było, jak prawisz.

jestem ciekaw jak wygląda sytuacja z znienawidzonymi Szerszeniami, jaką mają rolę w ekosystemie.

pozdr


@DonJohnsonXIII: Szerszenie nie są zbyt lubiane, bo często uznawane są za szkodniki atakujące pszczoły, natomiast wbrew obiegowej opinii dieta rodzimych szerszeni nie opiera się na pszczołach, lecz na muchach:

Stopień drapieżnictwa
M.....e - > @Megachilidae: jak dla mnie to wielki krok ludzkości w uświadomieniu prob...

źródło: comment_7gnuxVIrAt8u7xMDIhcAroBBKnnZSgKN.jpg

Pobierz