Wpis z mikrobloga

Rio Ferdinad za icon swapy - krótka recenzja.

Swoją przygodę z FUTem zaczynałem 3 miesiące po premierze fify18, w listopadzie, w tej też fifie zrobiłem swoją pierwszą ikonę z sbc - był nią Rio Ferdinand w wersji Prime. Grało mi się nim super do pary z niezniszczalnym wtedy (nawet podczas totsów) Eric'em Bailly'm, który był drugim Van Dijkiem. Ferdinand wyróżniał się na boisku swoją sylwetką, szybkością, ogólnie całą obroną, zrobienie tej ikony było dla mnie, początkującego fifacza dużym wydarzeniem, dlatego jeszcze bardziej zwracałem na niego uwagę podczas meczów. W fifie20 po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych kart za icon swapy, stwierdziłem, że to właśnie Rio będzie najlepszym dla mnie wyborem, ale czy było warto?

Zawodnik: Rio Ferdinand,
pozycja: środkowy obrońca,
ocena ogólna: 85,
styl gry: kotwica,
formacja: 4231 wąsko,
partner w obronie: Laurent Blanc,
ilość rozegranych meczów: 44.

Na początku rozważałem wybór między Rio, a Butrą. Dla przetestowania kupiłem Hiszpana i okazał się wielkim niewypałem. Później zacząłem rozważać Zanettiego, ale wszystko mówiło mi żeby wziąć Ferdinanda. Nie jestem ani nigdy nie byłem jakimś wielkim kibicem Manu, ale z dzieciństwa, Manchester kojarzy mi się głównie z Rio i Vidiciem, grając karierę w fifie08, często wybierałem właśnie Manu i Ferdek był tam kluczową, wyróżniającą się postacią.

Do oceny przyjąłem kilka kryteriów, nie oceniam ich w skali 0-10, ponieważ prawie przy każdej postawiłbym 9.

Możliwość połączenia
Rio jako ikonę można połączyć z każdym i zawsze na środkowej obronie będzie miał pełne zgranie. Z racji tego, że jest anglikiem, daje zielone połączenie z obecnie najlepszym PO w grze - Walkerem. Przez wybór Rio, możliwe jest umieszczenie w składzie każdego bramkarza na minimum 8 zgrania, z prawymi obrońcami w większości formacji jest podobnie, taki specjalny Piszczek czy Mbabu mogą biegać w składach z LaLigi czy Premier League.
Tempo
Z kotwicą, Ferdek tempo ma ocenione na aż 89 - przyspieszenie 88, szybkość biegu 90. Wyróżnia się tempem na boisku, jednak czasami wolno startuje, ale nie wiem co jest tego przyczyną. Jak na środkowego obrońcę, jest bardzo szybki.
Fizyczność
Środkowy obrońca powinien być silny i wysoki, Rio właśnie taki jest. Ma 189cm wzrostu i szeroki model sylwetki, gdy biegnie, cały stadion się trzęsie. Jest duży, masywny, ale przy tym nie jest jakimś wielkim klocem. Wszystkie statystyki fizyczne oprócz staminy ma ocenione na +90. Sama, mogłoby się wydawać, że niska stamina (78), nie jest u niego żadnym problemem, spokojnie może biegać przez cały mecz.
Obrona
Z obroną jest podobnie jak z fizycznością, głównie na plus. Rio wszystkie statystyki obronne ma ocenione na +88. Potrafi skoczyć do główki, wsadzić nogę między nogi przeciwnika i odebrać piłkę, wbiega w przeciwnika niczym czołg, odbierając piłkę. W obronie pomagają mu reakcje ocenione na 81 i opanowanie ocenione na 85. Przez 44 mecze nie zdarzały mu się wielkie wylewy. Oczywiście tak jak u każdego obrońcy, zdarzyło mu się minąć z piłka, ale do takiego incydentu dochodziło bardzo rzadko.
Drybling i ustawianie
Jak na środkowego obrońcę nie miał żadnym problemów z prowadzeniem piłki, przy takim wzroście, jego balans jest oceniony aż na 60 (Varane ma go 38). Drybling nie jest kluczową statystyką na jego pozycji, na karcie ma go aż 70. Do tego posiada 3 gwiazdki sztuczek, co przydaje się przy używaniu H2H do wyjścia z obrony. W kwestii ustawiania - Rio posiada pracowitości M/M, więc najlepiej żeby jego partnerem był obrońca z H w obronie (u mnie był to Blanc), bo zdarzało mu się, że nie zawsze wracał tak szybko na swoją pozycję jak powinien, jednak było to prawie niezauważalne. Najlepszy obrońca w grze - VVD też ma takie pracowitości. W obronie często sam, bez mojej pomocy krył przeciwników i w nich wbiegał. Nie tworzył dużych luk, ale często przyklejał się do Blanca zawężając środek obrony, biegał za nim jakby był jego wielką miłością, to było jego wadą, bo jednak jakaś drobna luka się tworzyła.
Pozostałe statystyki
Większość kluczowych dla obrońcy statystyk została już omówiona. Warto jeszcze zwrócić uwagę na podania, które jak na środkowego obrońcę są przyzwoite. Najlepiej jak większością ŚO, wykonywać te krótkie, bo wiadomo jak to jest z długimi. Rio zawsze podawał celnie, nie zdarzyło mu się kopać piłką w zawodników przeciwnika. Jak gra nie pozwoliła i miał #!$%@?ć to coś #!$%@?ł, wiadomo - oskryptowane gówno.

Podsumowanie
Według mnie Rio jest najlepszą opcją za swapy, ponieważ potrzeba ich tylko 16, a jako karta wnosi do zespołu bardzo dużo. Grałem wieloma środkowymi obrońcami, np. Varanem (+400 meczów), Militao (+450), Lenglet (105), Sanchezem. Porównując go do nich, wydaje się takim trochę lepszym Varanem. Z racji tego, że jest darmowy to warto go zrobić. Jednak myślę, że jeśli miałbym go kupować za coinsy to bym tego nie zrobił, bo za 700k mógłbym mieć VVD i wzmocnioną inną pozycję czy chociaż Varane, którego stosunek ceny do jakości jest korzystniejszy. Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem Rio to lepiej dołożyć 200-300k i kupić Blanca, który jest od niego o klasę wyżej, jeśli za swapy to jest klasą samą w sobie, imo najlepszy wybór. Rio Ferdinand - szybki, silny, klasowy obrońca, widać go na boisku, czasami są piłkarze, których nie widać, bo nie są aktywni, a Rio jest. Jedyną wadą jest to, że biegał za Blanciem i niektórych może denerwować M w obronie, ale mi to nie przeszkadzało.

Nie zawiodłem się na nim i godnie zastąpił Varane. Rozegrałem nim całą LW, wbijając G1, razem z Blanciem był ścianą nie do przejścia w normalnych warunkach (bez delaya).

Warto było brać go za swapy!

Nie wiedziałem jaki jeszcze poruszyć aspekt, bo pisałem to na szybko, jak ktoś ma jakieś pytania to śmiało.

Wołam Mireczków, którzy pisali komentarze pod postem z moim wyborem tej ikony kilka dni temu:
@Veyn @Geneksix @krojcol @htmerky @iti1986 @ferinanto @Bakuaku @kurasso @Shqip

#fut
Wojtini1996 - Rio Ferdinad za icon swapy - krótka recenzja. 

Swoją przygodę z FUTe...

źródło: comment_H0zeR7D71msMAK503ArWQmrify3CNvi1.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wojtini1996: miałem okazje grać przeciwko Rio i potwierdzam ze kozak. Czyści aż miło.

Boli mnie trochę dupa ze olalem większość wyzwań z pierwszego sezonu. Brakuje 7 swapow do RF czyli ciężki grind przede mną. Pewnie znów odpuszczę
  • Odpowiedz