Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie do następującego zadania:
Dane są zdania p i q. Zapisz twierdzenie p => q i twierdzenie
odwrotne do niego q => p, a następnie oceń wartości logiczne tych
implikacji. Czy równoważność p <=> q jest zdaniem prawdziwym?

p: Romb jest kwadratem
q: Każdy kąt rombu ma miarę 90 stopni.

Czy to zadania ma wogóle sens? Ani p, ani q nie są tutaj zdaniami (w sensie matematycznym). Wypowiedź jest zdaniem, jeśli jesteśmy w stanie ocenić czy jest prawdziwa czy fałszywa. Wypowiedź p nie jest zdaniem, ponieważ istnieją romby które są kwadratami i romby które nie są kwadratami. Nie możemy więc określić prawdy/fałszu, ponieważ to zależy od przykładu konkretnego rombu. Wypoweidź q analogicznie, istneją romby które mają każdy kąt równy 90 stopni i takie, które nie mają. Czy moje myślenie jest poprawne i to zadanie jest źle ułożone?

#matematyka
  • 17
  • Odpowiedz
@andrewpikachu: Jakkolwiek w tym zdaniu powinno być słowo "pewien" lub "dany" to w poprzedniku i następniku implikacji najpewniej chodzi zawsze o ten sam, zatem będzie to:
Jeśli dany romb jest kwadratem, to każdy kąt danego rombu ma miarę równą 90°
  • Odpowiedz
@andrewpikachu: Załóżmy, że mamy dany romb. Wtedy możesz ocenić prawdziwość p i q, więc te zdania nie są bezsensowne. Ja powiedziałbym, że p jest funkcją rombu, dla zadango rombu może przyjąć wartość prawda lub fałsz. Z q jest tak samo.

p => q to prawda, bo jeśli romb jest kwadratem, to każdy jego kąt ma 90 stopni
q => p to też jest prawda, bo jeśli każdy kąt rombu ma 90
  • Odpowiedz
Jeśli dany romb jest kwadratem, to każdy kąt danego rombu ma miarę równą 90°


@Slucham_psa_jak_gra_: Nadal mi coś nie pasuje, implikacja jest to zdanie, które składa się z 2 zdań prostych. W tym przypadku mamy zdanie: "dany romb jest kwadratem" i w tym zdaniu nie jesteśmy wstanie ocenić, czy wartość zdania jest 1 czy 0 nie znając "danego romba".
  • Odpowiedz
Załóżmy, że mamy dany romb. Wtedy możesz ocenić prawdziwość p i q, więc te zdania nie są bezsensowne. Ja powiedziałbym, że p jest funkcją rombu, dla zadango rombu może przyjąć wartość prawda lub fałsz. Z q jest tak samo.


@Tadeusz_Radziwill: Ale jak ocenisz wartość np. zdania p? jako prawda czy fałsz?
  • Odpowiedz
Ale nie oceniasz wartości zdania, tylko całej implikacji, dla wszystkich wartościowań zdań.


@Slucham_psa_jak_gra_: Czyli mając zdanie: "Jeśli dany romb jest kwadratem, to każdy kąt danego rombu ma miarę równą 90°" zakładamy, że dany romb jest kwadratem i dalej na podstawie tego oceniamy drugą część zdania, a dalej całej implikacji?
  • Odpowiedz
Czyli mając zdanie: "Jeśli dany romb jest kwadratem, to każdy kąt danego rombu ma miarę równą 90°" zakładamy, że dany romb jest kwadratem i dalej na podstawie tego oceniamy drugą część zdania, a dalej całej implikacji?


@andrewpikachu: Tak, to by był dobry sposób na udowodnienie czegoś. Możemy też założyć, że następnik jest fałszywy (tj. że mamy jakiś romb w którym nie każdy kąt ma miarę równą 90°)
  • Odpowiedz