Wpis z mikrobloga

@zdzisekmalina: Bardzo dziękuje, jesteś mistrz ;). Ten model wylicza premię dla poszczególnego stanowiska. Z wyliczeniem wynagrodzenia powinienem już sobie poradzić. Mam problem z dwoma ostatnimi poleceniami, mianowicie jak to zrobić, żeby wyliczało premie tylko tych dwóch działów? I jak wyfiltrować dane z tej sekcji?
@Saragath: Dobra, wiem. Musisz użyć filtra zaawansowanego. zaznaczyć w kolumnie D od nagłówka SEKCJA do samego końca, najlepiej teoretycznie dać, by kopiowało w inne miejsce, ale możesz użyć też filtrowania na miejscu, ważne tylko byś zaznaczył na dole przycisk "tylko unikatowe wartości" czy jakoś tak... potem już tylko suma.jeżeli
@zdzisekmalina: Jeszcze raz wielkie dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie.Staram się teraz przedstawić stawkę godzinową dla każdego stanowiska i później pomnożyć to przez liczbę godzin, żeby otrzymać płace. Zrobiłem to analogicznie do podanego przez Ciebie modelu i coś mi nie działa. Nie dodałem dalej mnożenia bo narazie chciałbym wyszukać stawke dla poszczególnego stanowiska.
=INDEKS(Arkusz2!$D$4:$E$25;PODAJ.POZYCJĘ(Arkusz1!$B4;Arkusz2!$E$5:$E$25;0);1)

Gdzie tutaj popełniłem błąd?
@Saragath: a co do błędu to myślę, że widzisz gdzie jest - w podaj.pozycję przesunąłeś sobie zakres na kolumnę E, która jest stawką godzinową. a ty potrzebujesz podać pozycję danego stanowiska w tej tabeli. swoją drogą używanie Indeks+podaj.pozycję przy "szukaniu w prawo" to przerost formy nad treścią - do takich rzeczy jest wyszukaj.pionowo
@zdzisekmalina: dziękuje, teraz wiem gdzie był mój błąd w rozumowaniu. Odnośnie używania tych funkcji, to zapewne masz rację, ale nie jest ona zgodna z "filozofią" osoby która to prowadzi. Tłumaczy to w ten sposób:

WYSZUKAJ.PIONOWO to funkcja, która tworzy relacje między strukturami danych w arkuszu. Niestety, w wyniku badań nad narzędziami MS Excel, okazało się, że stosowanie tej funkcji powoduje, że rozwiązania z użyciem tej funkcji nie są elastycznie. Elastyczne jest
@Saragath: no dobra, mogę się z takim tokiem rozumowania zgodzić. faktycznie, indeks+podaj.pozycję jest bardziej "elastyczny". problemem jest to, że wszędzie chyba uczą najpierw wyszukaj.pionowo, więc chcąc nie chcąc jest ono dla nas chyba bardziej "naturalne" w użyciu, nawet w połączeniu z podaj.pozycję...

no nic, najważniejsze, że działa i czegoś się nauczyłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)