Wpis z mikrobloga

#rolnictwo Czołem Mirki, mam pytanie, ojciec ma niewielkie pole (kilka ha), sieje tam zboża. Korzysta tylko z podstawowej dopłaty. Chciałby zasiać łubin wczesną wiosną i zaorać latem (czerwiec- lipiec) jako zielony nawóz. Czy będzie mógł skorzystać z tej Jednolitej Płatności Obszarowej normalnie i wziąć dopłatę? Albo może ktoś podać linka do jakiejś broszury, która to dokładnie tłumaczy?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@balrog84: jestes mgr, nie obowiazuje ciebie dywersyfikacja wiec nie musisz nic podawac, a jak juz chcesz to wpisz ugór, tak czy tak jpo ci sie nalezy + zazielenienie bo jestes pobizej 15ha no i doplata dla malych rolnikow ponizej 30ha
  • Odpowiedz
@balrog84: Nie lepiej zasiać poplon po żniwach, zaorać go przed zimą i zasiać coś na wiosnę? Po co rezygnować rok z zebrania plonu?
Posiałem w tym roku na paru ha mieszankę poplonową (rzodkiew oleista, facelia, gorczyca) i rośnie ładnie, przed zimą zaorze i jest elegancki nawóz zielony :)
  • Odpowiedz
@lemken: Pewnie lepiej, ale mówi, że już coś takiego raz robił i ledwo wyrosło. W tym roku wystąpiła susza więc nie robił tego od razu. Dzięki wszystkim za pomoc. Zresztą nie jest to takie ważne, te jego uprawy to żart ( ͡° ͜ʖ ͡°) On niczego tam nie pilnuje. Pewnie więcej wkłada niż wyjmuje.

edit: mówię mu o tej jesieni, to mówi, że mu chodzi o
  • Odpowiedz
@balrog84: Lepiej potraktujcie łubin jako roślinę w plonie głównym, a nie poplonową. Wtedy możecie wystąpić o dodatkową płatność do roślin strączkowych na ziarno do 75 ha, która w 2018 roku wynosiła 721,04zł/ha, a więc kombajn Ci się zwróci i sporo jeszcze zostanie :)
+ bez żadnych nakładów zbierzesz około 1000kg łubinu z ha, a więc masz dodatkowo 800-1200zł z ha sprzedając plon
  • Odpowiedz