Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!
Tak jak zapowiadałem wczoraj na #astronomiaodkuchni, mam dla Was niespodziewaję ( ͡° ͜ʖ ͡°). W związku z nią będzie #konkurs, #rozdajo oraz mały mirkoprojekt. Do rzeczy!

Dziś premierę ma nowa książka o podboju kosmosu. "Człowiek, istota kosmiczna" jest wywiadem Eweliny Zambrzyckiej z byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorzem Broną. Autorzy rozmawiają o historii astronautyki, o mniej lub bardziej znanych projektach wojskowo-badawczych, a także o samej astrofizyce i przyszłych misjach kosmicznych. Grzegorz Brona odpowiada na bardzo szerokie spektrum pytań: spora część książki poświęcona jest komercjalizacji misji kosmicznych, w tym górnictwu w kosmosie, jest o historii podboju Marsa, locie na Księżyc, o pomysłach na zorganizowanie życia poza Ziemią, pojawia się nawet aspekt science-fiction ze skalą Kardaszewa ;). Bardzo podoba mi się forma przeplatania rozdziałów całą rzeszą krótkich historyjek i anegdot, które napisane lekkim piórem urozmaicają już ciekawą rozmowę.

I tu przechodzimy do mojego mirkoprojektu. Zachęcony uprzejmym odzewem parę miesięcy temu, stwierdziłem, że spróbuje sił jako czytacz. Zaprzęgłem do pracy mikrofon, który stoi na moim biurku w Obserwatorium i wybrałem kilka fragmentów to przeczytania. Przygotowałem sześć klipów - sześć oddzielnych historyjek, które znaleźć można między rozdziałami książki. Każdego dnia, startując od dziś, będę zamieszczał na Mirko po jednym nagraniu. Wpisy z nagraniami znajdą się pod tagami #istotakosmiczna oraz moim własnym, #astronomiaodkuchni.

Teraz słuchajcie. Wydawca książki zgodził się na rozdanie tu trzech egzemplarzy! Tym sposobem dochodzimy do #rozdajo. Zasady takie jak zazwyczaj: jedna książka zostanie wysłana do osoby wylosowanej spomiędzy tych, którzy zaplusują ten wpis. Losowanie odbędzie się przez #mirkorandom między plusami danymi do czwartku, godziny 13:01.

Drugą książkę otrzyma osoba, która wygra konkurs popularności. W poprzednim wpisie wspominałem o wybieraniu nazwy dla polskiej planety pozasłonecznej. Inicjatywa powiązana jest ze stuleciem istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (link). Robimy zabawę: wymyślcie jakąś dobrą nazwę i napiszcie ją w komentarzu do tego wpisu. Autor nazwy, która dostanie najwięcej plusów otrzyma książkę! Chociaż znając Mirko oraz umożliwianie Wam nadawania nazwy ciałom niebieskim przez konkurs popularności, spodziewam się, że wygra "Cebulia" albo "Nacoto Pocoto" :P. Niezależnie od konkursu na Mirko, zachęcam Was, żebyście podsyłali swoje propozycje do konkursu IAU (link). Nazwy do oficjalnego konkursu można nadsyłać do końca lipca, a konkurs na Mirko zakończy się jutro o 13:01. Kto do tego czasu wymyśli najbardziej plusowaną nazwę, wygrywa "Człowieka, istotę kosmiczną".

Co z trzecią książką? Tutaj dam szansę wszystkim, którzy będą okazję natknąć się na którykolwiek z sześciu najbliższych wpisów z moim czytaniem. Jeśli zostawisz plusa pod którymkolwiek z wpisów, wchodzisz do puli losowania. We czwartek, 25 lipca o 13:01 zbiorę wszystkie plusy z moich wpisów spod #istotakosmiczna i wylosuję jednego szczęśliwca, który dostanie ostatni egzemplarz książki. Tak, jeśli zaplusuje się więcej niż jeden wpis, będzie się miało większą szansę na bycie wylosowanym.

Oczywiście, jeśli przez jakąkolwiek kombinację wydarzeń ktoś miałby otrzymać dwie książki, losowanie przeprowadzę ponownie, by inni mieli szansę cieszyć się z nowej pozycji na półce. Książkę można tez zakupić samodzielnie u wydawcy (link).

No dobrze. Zasady wyłożone, zaczynamy!

PS: udało się Wam zobaczyć wczoraj zaćmienie Księżyca?

PPS: W związku z tym, że całkiem sporo osób pytało o powrót mojego bloga (łącznie na Mirko i w wiadomościach bezpośrednio do mnie), nie pozostaje mi nic innego jak ponowić starania, żeby przywrócić go i kontynuować wpisy :). Potrzebuję tylko nieco czasu, by to wszystko ogarnąć. Jak już pisałem, za nieco ponad tydzień wyjeżdżam i muszę się do wyjazdu dobrze przygotować.

I chyba wypadałoby zawołać #kosmos #astronomia #ciekawostki
  • 18
@Al_Ganonim: Proponuję: OTUA Myślę że to ciało niebieskie rozmiarami równać się będzie z ego stworzyciela tego wyrazu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Taka nazwa byłaby dźwięczna i uniwersalna poza granicami naszego kraju. Do tego myślę, że wpisała by się idealnie w #pdk wśród wykopowiczów.