Wpis z mikrobloga

Poruszymy tym razem kwestię modelowania koncepcyjnego w 3D.
W razie niejasności dodam, że w tym konkretnym odcinku bardziej podchodzimy do kwestii "przykład, jak to zrobić", a nie "skąd są te wymiary i dlaczego takie a nie inne, i dlaczego tak, a nie inaczej oraz dlaczego wygląda tak jak wygląda, a nie inaczej".
Tematem nagrania jest "uniwersalne koło samochodowe". Oznacza to, że w razie potrzeby wykonania prostej wizualizacji modelu: czy to samochodu, gokarta, jakiegoś prototypu pojazdu dowolnego innego zastosowania, czy jeszcze zupełnie innego pomysłu, przychodzi kwestia dobrania rozmiaru kół. I fajnie by mieć pod ręką plik 3D, gdzie wystarczy szybko zmieć kilka parametrów, np. wymiary związane z oznaczeniem opony, czy pewne niewielkie modyfikacje wyglądu felgi.
Takie możliwości zostały pokazane ponownie przy użyciu narzędzia równań oraz przykładowego kształtu felgi wraz z oponą w programie SolidWorks.
Od razu również zaznaczam, że nie należy doszukiwać się "niezgodności wymiarowych" lub "punktów zaczepień wymiarowych". Są one bowiem przeze mnie praktycznie w każdym punkcie szacowane, ponieważ nie posiadam konkretnych wymiarów, których mógłbym użyć jako źródło do materiału. Obawę może również budzić fakt wymiaru oznaczenia szerokości opony jako rozstawu "warg" felgi. Jest to odstępstwo od rzeczywistości związane z rozpoczęciem pracy od modelowania kształtu felgi. Biorąc pod uwagę różnice wymiarów opon różnych producentów, prawdopodobnie nie powinno mieć to drastycznego wpływu na przybliżenie wymiaru związanego z rzeczywistością, tym bardziej mówiąc w temacie pojęcia wizualizacji.

Zapraszam: [[#42] Uniwersalne koło samochodowe - przykład modelowania koncepcyjnego.](https://www.youtube.com/watch?v=WalO0nZxbC0)

#inzynierprogramista #cad #modelowanie3d #projektowanie #solidworks #modelarstwo
  • Odpowiedz