Wpis z mikrobloga

Hej, jest problem, może ktoś coś miał podobnego.
Po złożeniu kompa - przy uruchomieniu pojawia się ciągłe pikanie i komputer się nie uruchamia (tzn wentylatory itp. chodzą - ale ekran pozostaje czarny). Z tego co wygooglowałem - ciągłe pikanie to problem z RAMem. Czy problemem może być to, że ram jest zbyt szybki? Płyta główna to gigabyte b450m ds3h. Mam ram 2x4gb 3000mhz. Czy może ram jest uszkodzony?
Próbowałem wpiąć jedną z kości, próbowałem je w różne sloty (zarówno jedną z nich jak i dwie). Docelowo wpięte miały być zdaje się w dwa szare sloty - i tak były.
Czy też może takie pikanie - nieustające - zupełnie nie jest związane z ramem i tutaj się mylę? Generalnie co zrobić i jak sprawdzić z czym jest problem. Wiadomo - mogę w ciemno iść wymienić do sklepu, ale może to nie to?
Jeśli to ma znaczenie:
Ryzen 5 1600x
RX 570 AORUS
ten ram firmy Viper
#pcmasterrace #komputery #pc
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@change377: Płyta uruchamia RAM w podstawowym obsługiwanym profilu, jeżeli mają 3000 MHz, to musisz włączyć preinstalowany w kościach profil XMP, żeby zaczął działać w wyższej częstotliwości.

Wyjmij jedną kość, drugą przełóż do nieużywanego wcześniej slotu lub w ogóle wyjmij kości i sprawdź jak reaguje komputer bez nich.
  • Odpowiedz
@change377: nie musi to być pamięć, zależy od beep code'u, chociaż często tak jest. Ale przeglądnij jeszcze raz wszystko - zasilanie procka podłączone? Zasilanie karty graficznej? Czy piszczenie się zmienia po wyjęciu RAMu, czy się zmienia po wyciągnięciu karty itp.
  • Odpowiedz
@MerytorycznieNiepoprawny Przy wyjętych obu kościach pikanie ustaje - czyli problem z ramem. Próbowałem kilku konfiguracji z jedną z kości i problem był. Wiadomo że nie zrobiłem każdej w każdym slocie - mogę ewentualnie spróbować.
@przeprowadzamslimakiprzezjezdnie tak, jest na liście, PV48G300C6K
Odnośnie prędkości to na stronach jest w wymienionych prędkościach do 29xx mhz, i dalej napisane 3200 (oc), więc uznałem że to 3000mhz pójdzie. W każdym razie jest na tej liście
  • Odpowiedz
@change377: a takie głupie pytanie, na pewno dobrze wkładasz kości? xD bo jak składałem swojego pieca to nie dociskałem do końca i nie bylo tego "kliknięcia"
ewentualnie któraś z kości/płyta jest uwalona, masz możliwość sprawdzenia ramu na innym kompie? najlepiej by było jakbyś spróbował każdą z kombinacji
  • Odpowiedz
@plussix Tak. Jestem amatorem, ale jechałem z instrukcją, internetem, i jakimś tam rozumem - jest podłączony procesor, grafa, wentylatory (cpu i obudowy), grafika, dysk, i ten główny zasilacz. Podłączone sa też te małe piny do przycisku power, reset itp - tutaj mogłem się pomylić jeśli jest różnica którą stroną się je włoży (na dobre miejsca, ale obrócone?).
  • Odpowiedz
@Odczuwam_Dysonans Może o czymś nie wiem, więc wypisze co podłączyłem do zasilania:
1) ten największy kabel (24pin?), 2) wentylator od CPU 3) wentylator od płyty głównej - 2 złącza, 3 piny + takie duże 4 bolce. 4) pci-e 5) dysk ssd dwa kable 6) F_audio 7) usb3.0 duże złącze 8) wszystkie te piny od frontu - przycisk power itp 9) front usb 10) atx 12v
  • Odpowiedz
@change377: niekoniecznie, może po prostu nie iść dalej bez RAMu. Jak tak "niezmiennie" piszczy, to raczej RAM... No, ale pa na grafikę:
Masz mieć podpięte 1, 2, no i power switch od front panelu, do włączenia kompa, albo możesz czymś zwierać piny od tego. Resztę możesz właśnie olać, odepnij (może poza kartą graficzną i jej zasilaniem) żeby wykluczyć inne rzeczy. Pytałem konkretnie o podpięcie numerku 1 - to zasilanie procesora.
Odczuwam_Dysonans - @change377: niekoniecznie, może po prostu nie iść dalej bez RAMu....

źródło: comment_GBDqybIzmA2iNMHQ4mGZfdSQPOxVdZjG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Podłączyłem tylko 1, 2 i przycisk power - komputer się uruchomił - w sensie widzę wentylator od procka (bez ramu). Z ramem jest pikanie. Jak zaktualizować ten bios? Co mam mieć podpięte? I po prostu end na klawiaturze czy jaki end? I kiedy wcisnąć? Podłączyć kabel sieciowy w takim razie?
  • Odpowiedz
Na marginesie - niezależnie czy z ramem (z pikaniem) czy bez ramu - gdy wszystko jest podłączone, włącznie z grafą - a do niej monitorem - to monitor w ogóle nie reaguje (jest w trybie czuwania cały czas - żółte światełko). Nie wiem czy to jakaś wskazówka.
  • Odpowiedz
@change377: no nie no, jak nie wstaje to nic nie zrobisz tutaj - musisz wejść do BIOSa, klawiszem End po prostu omijasz sam BIOS i wchodzisz do Q-Flasha. Tam możesz chyba aktualizować z neta, z pena na pewno. Ale spróbuj z wpiętym RAMem wyłączyć zasilanie, zewrzeć piny CLR_CMOS śrubokrętem, łyżeczką, spinaczem, whatever na powiedzmy 5 sekund i wtedy odpalić kompa. Może jak zobaczy że zresetowany BIOS to to coś zmieni.
  • Odpowiedz