Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
Stary materiał, ale jak się nie chce spać to się wraca do zdjęć sprzed paru miesięcy :) M45 Plejady, zdjęcia robione w słabych warunkach, brak grzałki na obiektywie sprawiał że musiałem używać suszarki a mimo tego szkło spływało wodą :( 15x90s ISO400, Sonnar 135 f4.5, Canon 450d, eq3-2, 15 darków
Wrzucam ponownie bo zapomniałem jakichkolwiek tagów, mózg się wyłącza o 3 w nocy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos
matka_blendziora - Stary materiał, ale jak się nie chce spać to się wraca do zdjęć sp...

źródło: comment_kNCCLb8wWZZE5N7uMwRuY8tvlA700mzA.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@matka_blendziora: troszeczkę bym odszumił i chyba spróbował przymknąć obiektyw aby nie było tych halo wokół gwiazd. Do PS jest też zestaw akcji do usuwania niebieskich/fioletowych halo.
To kadrowanie/przycięcie spowodowane było stackiem (nierówno wykadrowane poszczególne klatki)?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ogólnie wtedy obiektyw odwalał mi sporo dziwnych rzeczy, i tak był przykręcony do f4.5 ale ze względu na gigantyczną wilgoć i zaroszenie soczewki jasne gwiazdy były plamami (problemem jest też to że kupiłem puszkę zmodyfikowaną jedynie przez usunięcie filtra, bez montowania Baadera: na szczęście już jutro przyjdzie do mnie filtr UV/IR cut który zmniejszy efekt plackowatych gwiazd), kadrowanie to próba uratowania jakiejkolwiek powierzchni ponieważ ok 15% dołu zdjęcia zajmował dziwny pasek który
  • Odpowiedz
@matka_blendziora: no niestety... znam to z autopsji. Ale trzeba walczyć i na przyszłość starać się podwójnie zabezpieczać i co jakiś czas kontrolować sytuację.
Już nawet nie pamiętam ile raz tak miałem :/
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jgoluch: Dlatego tym bardziej doceniam pracę ludzi którzy mają swoje setupy tak dopracowane że tylko odpalają z domu program zarządzający sprzętem i wszystko samo się robi. I działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@statiq: nie wiem czy do mnie... Ale.. Obserwacje, lornetka 10x50 lub 15x70lub dobson 6 czy 8 cali Foto: aparat że statywem (szerokie kadry), a później z czasem przejść na montaż paralaktyczny do pokazania za ruchem gwiazd
  • Odpowiedz
@statiq: Jeśli chodzi o poradniki, to polecam na początek lekturę forum internetowych: astromaniak.pl, astropolis.pl czy forumastronomiczne.pl, @Nightscapes_pl też ma na swojej stronce kilka ciekawych poradników. Internet jest bardzo bogaty w takie informacje :)
  • Odpowiedz