Wpis z mikrobloga

Czy jeżeli według talmudu goje to zwierzęta, (a więc jesteśmy innym gatunkiem niż żydzi) to czy wówczas NAP obowiązuje?
W końcu NAP obowiązuje jedynie w ramach tego samego gatunku a volenti non fit iniuria ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#libertarianizm #akap #libertarianskiecasusy

Czy NAP wobec żydów obowiązuje?

  • tak 61.9% (13)
  • nie 38.1% (8)

Oddanych głosów: 21

  • 19
  • Odpowiedz
@PiSbolszewia: Nawet jeżeli wg Talmudu goje to zwierzęta, to to nie wpływa w żaden sposób na obowiązywanie/nieobowiązywanie NAP, bo to twierdzenie - nawet jeżeli zgodne z Talmudem - jest po prostu nieprawdziwe, a Żydzi się mylą.
  • Odpowiedz
Nie ma czegoś takiego jak NAP


@cqwtg1355: pewnie że jest, chyba że twierdzisz że jeśli czegoś fizycznie nie ma to nie istnieje. NAP to tylko pojęcie, pewna koncepcja.

zwierzęta nie są w stanie działać na podstawie moralności


@tyrytyty: Jak definiowałbyś to działanie na podstawie moralności? Jak konkretnie można stwierdzić czy ktoś/coś działa na podstawie moralności?
  • Odpowiedz
@Doman_60: przeklejam komentarz z /r/GoldandBlack który mnie przekonał do takich poglądów

Kluczowe jest tu działanie nie na podstawie instynktów, lecz na podstawie zdolności osądu i rozróżniania "dobra" i "zła"

Animals don't have self-ownership, they are ownable. They lack moral agency, there can be no rights binding two creatures when one or both of them is not a moral agent. To put it simply, animals won't be nice to you even if
  • Odpowiedz
@tyrytyty: Ja osobiście nie jestem tak przekonany że ludzie działają na podstawie moralności.
Ale przyjmijmy, że to akceptuję, nadal nie widzę powodu by na podstawie braku tego zmysłu moralności mieć prawo do zadawania cierpienia innej istocie, tego zmysłu pozbawionej.

Nawet powiedziałbym, że takie postawienie sprawy czyni nas bardziej odpowiedzialnymi za swoje czyny. W końcu taki lew tylko działa na podstawie instynktów, a człowiek jako istota moralna, może odpowiadać za swoje czyny
  • Odpowiedz
Nie ma czegoś takiego jak NAP. Anarchokapitalizm to nierealna utopia.


@cqwtg1355: #!$%@? komuchu

zwierzęta nie są w stanie działać na podstawie moralności, więc nie podlegają pod nap


@tyrytyty: No ale przecież właśnie to mówię że nas NAP w takim razie nie obowiązuje wobec żydów

Nawet jeżeli wg Talmudu goje to zwierzęta, to to nie wpływa w żaden sposób na obowiązywanie/nieobowiązywanie NAP, bo to twierdzenie - nawet jeżeli zgodne z Talmudem
  • Odpowiedz
@cqwtg1355:

Czy każdy kto nie zgadza się z libtardami jest komuchem? Kek.


Tak.

Libtardy są gorsze od antify. Wszędzie widzą komunizm, faszyzm, etatyzm i jakie to tylko epitety się na język nawiną.


@cqwtg1355: Nie wszędzie, tylko tam gdzie on jest czyli wszędzie tam gdzie naruszane są prawa własności, osoba negująca NAP de facto popiera Bolszewizm. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wytłumacz mi jak można się nie zgadzać z libertarianizmem jednocześnie nie będąc komuchem? Negując libertarianizm jednocześnie przyzwalasz na naruszanie własności.
  • Odpowiedz
@prewenaza: Ale dlaczego warunkiem miałaby być zdolność do działania moralnego? Dlaczego obejmujemy gatunki które mogą działać moralnie lub nie, ale nie obejmujemy tych które zawsze działają moralnie chociaż moralności jako takiej nie posiadają (np. wspomniane krowy). Dlaczego mamy obejmować NAPem gatunek żydów którzy częściowo tworzyli np. NKWD, ale krów już nie które nigdy niczego złego nie zrobiły żadnemu człowiekowi. Kategoria moralności kompletnie głupia i nie do zaakceptowania zwłaszcza jeżeli ktoś jest
  • Odpowiedz
  • 1
@cqwtg1355 No wiadomo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wszystko co nie libertarianizm, to komunizm. A prawda jest taka, że w swej utopii libertarianie przebijają komuszków. xD
  • Odpowiedz
@PiSbolszewia: NAP wymaga świadomości. to niezbędne by możliwy był wybór niemoralnego czynu, żeby NAP mógł pełnić wynikającą z jego definicji funkcję odstraszającą. żadna krowa nie groziła mi nigdy, że mnie #!$%@?, więc po co krowom NAP?
  • Odpowiedz