Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady. Nie mam doświadczenia w pisaniu BDD i dopiero zaczynam przygodę i wiem, że długa droga przede mną. Mam do napisania w Gherkinie TC, który będzie w przyszłości zautomatyzowany. Problem polega na tym, że nie jest to klikanie tylko w appce ale też muszę zmodyfikować URL, który dokonuje zmian w DB. Jednak do rzeczy, mam problem jak zdefiniować zmienną w URL, czy w ogóle można zdefiniować tą zmienną w Gherkinie, np na samym początku, bo będę potrzebować dwóch zmiennych i
W scenario poprzedzającym ingerencję w URL wygląda to tak, ze poprzez wyszukiwarkę w appce dostaje jakiś orderid, ktory muszę zapamiętać, wiec w tym scenario pisze dla wykonujacego test - step żeby zapisac sobie ten order id i zaczynam uzywać zmiennej , później musze wykonac to samo, czyli wyszukać drugie zamówienie i tez dostaję orderid i też każe go zapisac uzytkownikowi jako zmienną
Następny Scenario to własnie wyjscie z appki i wklejenie URL do przeglądarki i dokonanie zmian w tym URL poprzez dopisanie na samym końcu tych zmiennych.
Podaję przykład:
When I'm on xxx/changesometing/, # tutaj muszę wpisać dwie wartości po przecinku, które robią zmianę w DB i ktore kazałam uzytkowniku zapisać
And I press "Enter" key
Then I can see message "bla bla bla"

Powiedziano mi, że powinnam wpisać jakiś nr zamówienia "na sztywno" w tym URL,tylko czy osoba która wykonuje ten test ( tak na początku będą wykonywane ręcznie)i jej pisze, "I'm on URL...." to najprawdopodobniej zrozumie, ze skopiowanie linka w ktorym na sztywno zdefiniowałam te id'ki i klepnie "enter "i jak wyszuka te zamówienia, to ich nie znajdzie i wywali bład... A mi chodzi, żeby wpisała te wartości, które będą wynikac z testu wczesniejszego i zefiniowałam jako zmienne, stąd propozycja "xxx/changesometing/," . Mocno sie pogubiłam w tym teście, osoba która mi robiła review stwierdziła, ze nie wie o co mi chodzi, ale też żadnych sugestii nie podała, tylko spojrzała na składnie, "inglisz" ale testu nie wykonała i uznała, że to jest źle... Code review robił dev a nie tester, bo jestem jedynym testerem w firmie i nie mam komu się poradzić :(
#testowanieoprogramowania #gherkin #bdd
  • 1
  • Odpowiedz
@gherkin_test: człowieku tego się nie da czytać ;)
Wklej te scenariusze może w całości bo jak każdy krok przeplatasz swoimi przemyśleniami to serio nie da się nic zrozumieć
  • Odpowiedz