Wpis z mikrobloga

Ostatnio pojawiło się kilka artykułów straszących VATem na przesyłki z Chin. Nie znalazłem dobrych danych dlatego postanowiłem zrobić krótką ankietę.

6 pytań, po dwa na każdy ze sklepów #aliexpress #gearbest #banggood
Ile łącznie paczek zamówiliście z każdego sklepu oraz ile razy musieliście płacić VAT.

Ankieta dotyczy paczek, których wartość jest wyższa niż 100 PLN (lub 30USD) i tylko tych paczek, które zostały odebrane w okresie od 1 stycznia 2018 do wczoraj, czyli za cały poprzedni rok plus niecałe 2 tygodnie, które minęły.

Te trzy tagi obserwuje sporo użytkowników. Proszę, poświęćcie minutę (maks dwie) na wypełnienie ankiety, a może uda się uzyskać obraz wykopowej rzeczywistości na temat VATu.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4aVWHoVUnXeWFd9QsayqC0VOl4rgDac9z6rbYsXUCFoDIBg/viewform

Podsumowanie wrzucę za kilka dni, jak zauważę, że przestaną spływać nowe odpowiedzi.

Jeśli byłoby zainteresowanie to chciałbym powtarzać taką ankietę co pół roku (styczeń-czerwiec oraz lipiec-grudzień).
Jakieś uwagi co do pytań lub samej ankiety? Piszcie w komentarzach.
  • 17
Ile łącznie paczek zamówiliście z każdego sklepu oraz ile razy musieliście płacić VAT.


@Archangel87: paczek czy listów? bo to spora różnica ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podsumowanie wrzucę za kilka dni, jak zauważę, że przestaną spływać nowe odpowiedzi.


odpowiedź mogę ci dać już dziś, nic się nie zmieniło
@Andczej: ważna jest wartość zamówienia. Kupując droższe produkty ludzie wybierają takie przesyłki, które gdzieś tam mają minimalizować ryzyko nałożenia VAT. Przynajmniej tak zakładam. Zatem nie ważne czy paczka czy list, ważne że wartość wyższa niż 100 złotych.
Wiem @Andczej ale co zrobić. Sam czekam na telefon z Chin, stąd pomysł ankiety nt. VATu. Myślę, że sama konstrukcja ankiety jest dobra, a i czasu na jej wypełnienie potrzeba naprawdę niewiele. Trudno, nie pykło. Mimo wszystko wrzucę wyniki, za dzień lub dwa, chociażby po to, aby podziękować tym, którzy ją wypełnili.
@Andczej: dzięki za info ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przed zakupem czytałem o formach przesyłki, żeby zminimalizować ryzyko vatu, a że to mój pierwszy zakup powyżej 100zł to pomyślałem, że zrobię ankietę
Wyniki ankiety.
Niestety temat nie chwycił i próba jest bardzo mała. Tylko 29 odpowiedzi, z których dwie są sprzeczne i powinno się je odrzucić (ktoś zaznaczył, że w danych sklepie kupił 15 razy lub więcej, ale w następnym pytaniu o VAT odpowiada, że nie kupował w danym sklepie zamiast zaznaczyć zero).
Mimo wszystko wrzucam i dziękuję tym co poświęcili minutę.
Odpowiedzi jest mało, więc dorzuciłem info o liczbie takich samych odpowiedzi (cyfra