Wpis z mikrobloga

@art212: Protokół AX.25, prędkość zależna od pasma (VHF - 1200 bodów, HF - 300 bodów). Ramki bezadresowe (bezpołączeniowe pakiety, bez potwierdzeń). Nadawca umieszcza tam co chce, np. lokalizację lat/lng czy dane WX (pogodowe). Odbiorniki APRS-IS odbierają pakiety i wrzucają w sieć, widoczna na aprs.fi. Ramki mogą być przekazywane między stacjami, w zależności od parametru w nich ustawionego.
@art212: co rozumiesz przez inne map trackery? Tutaj to lata po radiu i nie wymaga innej sieci, jest to typowo rozwiązanie pod #krotkofalarstwo gdzie nie trzeba nic prócz radia i jakiejś elektroniki (a i nie zawsze, bo niektóre mają wbudowaną obsługę APRSu)
@art212: Rozumiem że jesteś nowy na #krotkofalarstwo ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To co wysłałeś wymaga połączenia internetowego. Radiostacja tego nie potrzebuje. APRS działa na falach radiowych, sieć internetowa jest tylko dodatkiem. Tak naprawdę wystarczy tylko radio + telefon (bez sieci), który może robić za modem audio i wyświetlacz.

Oczywiście, wymagane jest pozwolenie radiowe i własny znak.
Tak jestem jestem nowy :) Dlatego z pokorą pytam o pewne kwestie. A, że to to strasznie hermetyczna społeczność to inna sprawa, jakby to była jakaś wiedza tajemna... ;)
@art212: To nie chodzi o wiedzę tajemną, po prostu w dobie taniutkich chińczyków udostępnianie info na lewo i prawo jak z tego zrobić użytek tworzy piratów.

Do korzystania z APRS? o hui.


A jak wyobrażasz sobie bez? Sprawa jest prosta, nadawanie = pozwolenie. Bez tego APRSu możesz jedynie słuchać, np. robiąc bramkę iGate która przesyła to co odebrała do sieci.
@art212: APRS jest podobny do morskiego - wodnego systemu AIS https://www.marinetraffic.com/
Pozycja może być brana z GPS albo zaklepana na sztywno. Wysyła się ja w radiowej ramce albo via internet.
Można tego używać do monitorowania stanu propagacji na UKF, albo do szukania potencjalnego korespondenta... tu zwłaszcza w wakacje zasadniczo zastosowanie "spożywczo alkoholowe" Można nawet przesyłać wiadomości tekstowe, komunikaty pogodowe....
Niektórzy dołączają taką ramkę na końcu lub początku swojej transmisji głosowej, ale