Wpis z mikrobloga

Za tym zdjęciem stoi historia Tadeusza Skowrońskiego, niezmiernie zasłużonego acz zapomnianego za sprawą komunizmu wybitnego polskiego dyplomaty, prawej ręki Romana Dmowskiego, sekretarza będącego przy podpisaniu Traktatu Wersalskiego.
Ostatnią placówką dyplomatyczną Tadeusza była ambasada w Rio de Janeiro, gdzie objął pozycję ambasadora. Skowrońskiego wysyłano jako człowieka od zadań specjalnych - zawsze tam, gdzie trzeba było ratować lub stworzyć stosunki dyplomatyczne.
W Brazylii zastała go II Wojna Światowa. Tam też po upadku Państwa Polskiego za własne pieniądze przez cały okres wojny, zjednoczył polską Polonię w Ameryce Południowej, działał bardzo aktywnie na polu dyplomatycznym, aby zaangażować jak największe siły państw dla nas egzotycznych przeciwko Niemcom.
Niestety nowy, radziecki okupant w Polsce, doprowadził do wyrzucenia Tadeusza z placówki we wrześniu 1945 roku. Tadeusz został z niczym, poza długami - w końcu wszystkie swoje oszczędności przeznaczył na utrzymanie Polskiej Ambasady w Rio de Janeiro. Przez pierwsze miesiące utrzymywał się z wyplatania i sprzedaży wiklinowych koszy na plaży Copacabana.

Na zdjęciu zrujnowany fortepian na poddaszu pałacu w Torzeńcu.

Fortepianu już nie ma, pałac jest w ruinie po umyślnym dwukrotnym podpaleniu pałacu. Policja nawet nie rozpoczęła dochodzenia... Dzierżawca natomiast czeka, aż pałac zniknie z powierzchni ziemi.

W tym momencie potomkowie Tadeusza Skowrońskiego próbują odzyskać zrujnowany pałac i uratować go przed doszczętnym zniszczeniem. Co ciekawsze, większość wspaniałego wyposażenia pałacu przetrwała w Rio de Janerio. Rodzina pomimo biedy nigdy nie sprzedała cennych przedmiotów (w tym m.in. Krzesła Tadeusza Kościuszki, pierwszego wydania Pana Tadeusza, mebli z okresu Ludwika XVI, Napoleona IV etc.), traktując je jako Dziedzictwo Narodowe, nietykalną świętość, którą należy zachować każdym kosztem. Utalentowany człowiek zawsze jednak da sobie radę, tak więc w 1949 roku Tadeusz zorganizował w Brazylii montownię ciężarówek Mercedes-Benz. Skowroński został również przedstawicielem na Brazylię Fundacji Jurzykowskiego, wspierającej naukowców i twórców polskiego pochodzenia. Zaangażował się także w działalność niepodległościową. Brał udział w programach brazylijskiego Centrum Wolnej Europy, emitowanych trzy razy w tygodniu za pośrednictwem radia Tamaio z siedzibą w Rio de Janeiro

Obecnie rodzina wspólnie z grupą lokalnych wariatów otwiera Fundację Dziedzictwa Tadeusza Skowrońskiego, której skromnym członkiem jestem. Naszym celem jest uratowanie Pałacu w Torzeńcu i zrobienie z niego muzeum, w którym umieszczone zostałoby zachowane wyposażenie, książki, pamiątki po pracy dyplomatycznej, a także oryginalne i kompletne mundury polskich oficerów, począwszy od Legionów Polskich do Polskich Sił Na Zachodzie. Tak naprawdę mamy pełne wyposażenie dla całego pałacu (gdzie i tak może nam brakować miejsca) a brakuje nam siedziby ()
Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Kultury, jak i Urzędem Marszałkowskim - oczekujemy od nich pomocy z transportem mebli, obrazów, porcelany, książek i dokumentów etc. oraz znalezieniem dlań depozytu. Nie mamy żadnych znaczących znajomości, ani olbrzymiej siły przebicia. Wierzymy jednak, że należy ratować tak cenną historię naszego kraju, jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować ten jakże ambitny projekt.

Jeśli kogoś zainteresowała historia, to zapraszam do śledzenia naszego profilu na facebooku:
Źródło: Fundacja Dziedzictwa Tadeusza Skowrońskiego
oraz tagu #projekttorzeniec

#zdjeciednia #zdjecia #polska #palace #polskajestpiekna #torzeniec #skowronski #historia #historiajednejfotografii #iirp #iiwojnaswiatowa #dyplomacja #fundacjadziedzictwatadeuszaskowronskiego
Sebgat - Za tym zdjęciem stoi historia Tadeusza Skowrońskiego, niezmiernie zasłużoneg...

źródło: comment_ucySNeSTvy38nRJ4kZ9pow90kNntOGlZ.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@Sebgat: no generalnie super sprawa, mieszkam 2 km od tegoż pięknego miejsca i zdecydowanie smutno kiedy się patrzy na jego stan. mam tylko kilka pytań, które odbierzcie koniecznie jako troskę o dobro dla oby dobrej przyszłości :) Hajsiwo na remont, a zakładam że dość porządny po tym, co przeszedł macie zamiar wziąć z jakiś dofinansowań etc.? Chodziły głosy, że Sz.P. Skowronski liczy na mieszkańców, jednak ci niezbyt się do tego
  • Odpowiedz