Wpis z mikrobloga

#amazon

Witam, chciałbym się poradzić odnośnie płatności na Amazon. Czy płacił ktoś z was używając metody "polecenia płatności" w kantorze Alior Banku dla rachunku w euro? Ten rodzaj płatności korzysta z SEPA.

[Wyjaśnienie: specjalnym rodzajem przelewu walutowego jest przelew europejski realizowany przez banki w ramach rozliczeń SEPA (Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro]

Dlaczego pytam...na forach użytkownicy piszą, że póki co nie działa w Polsce. Tylko jak czytam ich komentarze to mam wrażenie, że sami nie mają pojęcia jak z tego skorzystać. Na pewno trzeba w banku podpisać pisemną zgodę na taki rodzaj transakcji. Ponadto trzeba mieć rachunek w euro oraz dodatni stan w celu weryfikacji (procedura weryfikacja jak na paypal).

Wspomniani użytkownicy tłumaczą, że pomimo dokonania zakupu i otrzymania przesyłki, okazuje się, że nie pobiera im należności z konta. Dopiero po otrzymaniu przesyłki po kilku dniach otrzymują wiadomość o braku płatności. Amazon w takiej sytuacji podaje nr konta na które należy przelać należność oraz dolicza 3 euro za obsługę. Za przelew jest również prowizja i cała zabawa z płaceniem z konta walutowego nie ma sensu.

Tylko ci użytkownicy piszą, że np płacą z konta w zł lub nie mają środków (nie pobierze 1 euro w celu weryfikacji) oraz, że nie podpisywali żadnej zgody czy upoważnień do takiego rodzaju transakcji.

Udało się komuś dokonać takiej transakcji i poprawnie pobrało mu z konta należność?

Dodam, że mam kantor alior banku z kontem w euro i z odpowiednią kwotą na zakup z sporym zapasem. Niestety jeszcze nie mam karty walutowej w euro, mam tylko dolarówkę na razie.

#!$%@?ąc od głównego problemu może jakieś sugestie jakie opcje zapłaty mam w takiej sytuacji i z czym się to wiąże?
  • 9
  • Odpowiedz
@Vincenzo:

Ktoś pisał, że z niemieckim kontem wszystko gra. Problem pojawia się ponoć z polskimi bankami. Bo niby polecenia zapłaty niby że piszą że są realizowane w euro to i tak idą w zł co odrzuca Amazon.
  • Odpowiedz
@ryjek201: teoretycznie polecenie zapłaty w euro może obciążać konto złotówkowe (bank płatnika przewalutowuje). Pytanie czy Alior Bank domyślnie zezwala na stosowanie polecenia zapłaty (jak niemieckie banki), czy wymaga oddzielnej zgody na stosowanie tego typu metody płatności? Bo może tutaj jest pies pogrzebany?
  • Odpowiedz
@ryjek201

Polecenie zapłaty SEPA nie funkcjonuje w Polsce. Aby korzystać z tej metody płatności musisz założyć konto bankowe w banku np. Niemieckim.

Banki w Polsce niestety nie mają interesu w aktywacji Direct Debit SEPA, co niestety nas ogranicza na tle Europy. Jestem w kontakcie z krajową izbą rozliczeniowa i na dzień dzisiejszy planują uruchomienie usługi w drugiej połowie 2019 roku. Znając życie, bo temat walkuje już przynajmniej 6 lat, to w 2019
  • Odpowiedz
Zmieniło się coś w tym temacie?
Płacąc na Amazon.de używając SEPA ponosi się jakieś dodatkowe opłaty?
[posiadając konto walutowe (np. ipko)]
  • Odpowiedz