Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki,

Zmarła babcia. Moja mama (córka) i jej brat odziedziczyli w spadku mieszkanie. Mieszkanie sprzedali i podzielili się pieniędzmi po połowie.

Następnie moja mama zmarła i w sprawie spadkowej jako jedyny spadkobierca przejąłem wszystko po całości.

Pytanie czy będą mnie teraz ścigać za podatek od sprzedaży tego mieszkania (mama nie zdążyła opłacić)?
Jedna osoba od księgowości mówi, że nie bo "podatnika nie ma więc nie ma podatku", druga nie jest pewna.

Czy ten obowiązek podatkowy przechodzi z mamy na mnie czy rzeczywiście nie ma tematu?

#podatki #pit
  • 7
  • Odpowiedz
@JanuszWykopowicz: Jeśli dobrze pamiętam, co byłoby też logiczne, zobowiązania podatkowe podlegają dziedziczeniu.

W stanie faktycznym Twoja mama miała zobowiązanie podatkowe. Jeżeli przyjąłeś spadek, to razem z tym zobowiązaniem.

Ręki nie dam sobie uciąć, więc zapytałbym ogarniętego prawnika od spraw spadkowych :)
  • Odpowiedz
@JanuszWykopowicz najprawdopodobniej przyjąłeś spadek z dobrodziejestwem inwentarza (była rozprawa sądowa lub masz akt notarialny?), co znaczy że dziedziczysz długi do wysokości przejętego majątku. Masz do.zapłacenia podatek 19% od wzbogacenia?
  • Odpowiedz
@konszabelant Tak, była sprawa sądowa, przyjąłem spadek w całości. Dlatego na logikę też uważam, że obowiązuje mnie te 19% podatku. Jednak co innego mówiła mi osoba, która się tymi sprawami zajmuje. Również po tym jak wspomniałem o spadku twierdziła, że mnie to nie dotyczy.
W tygodniu będę rozmawiał z profesjonalistą w dziedzinie. Najprościej byłoby iść do US ale tam mi pewnie powiedzą bez zastanowienia, że mam płacić i jeszcze sobie mnie zapiszą
  • Odpowiedz
@konszabelant Dokładnego przepisu nie podam bo o konkretne zapisy nie pytałem. Rozmawiałem z osobą, która się na tym zna i potwierdziła wersję znajomej księgowej.

Mama złożyła ok 2 lat temu do US deklarację, że zapłaci w ciągu 2 lat podatek bo chciała robić remont więc byłoby zmniejszenie wysokości podatku. I jeśli by dożyła do końca okresu rozliczenia w tym roku, NIE ZAPŁACIŁA i np zmarła w maju to by mnie mogli na
  • Odpowiedz