Wpis z mikrobloga

Moglibyście doradzić mi w wyborze urządzenia typu Raspberry Pi albo coś w tym stylu?

Poczytałem trochę o tych urządzeniach i w sumie bardzo mnie temat zaciekawił. Tutaj lista do czego chciałbym coś takiego wykorzystać:

1. Urządzenie w stanie ,,spoczynku" byłoby podłączone do domowego routera z zainstalowanym jakimś Linuxem i rTorrent i pracował jako seedbox. Oczywiście potrzebowałbym by służył też on jako NAS w mojej sieci domowej bym mógł na komputer zgrywać pliki pobrane z tego torrenta.

2. Co kilka dni chciałbym odłączać to urządzenie i podłączać go do telewizora u mojej dziewczyny, który nie ma SmartTV i oglądać pobrane filmy - nie interesuje mnie raczej jakieś LIVE TV w stylu KODI - wystarczy odtwarzacz filmów z napisami.

3. Jeżeli by się dało to chciałbym zabierać czasami to urządzenie do pracy i podłączyć do monitora w biurze by móc swobodnie i bezpiecznie korzystać z Internetu logując się na konta bankowe i serwisy społecznościowe

Co w takim wypadku byście mi radzili kupić? Czytałem o Raspberry Pi i widziałem też Banana Pi, które podobało mi się ze względu na port SATA. Jaki dokładnie model byście mi radzili bo widzę, że z każdej firmy jest kilka modeli.

Zależy mi na tym by koszt urządzenia byłby jak najniższy.

EDIT:

Aha, planuję do seedboxa dołączyć do niego jakiś starszy dysk SATA - albo kieszeń w przypadku braku złącza SATA albo bezpośrednio.

EDIT2:

Jak coś to jest możliwe kupno z Aliexpress itp. - nie jest to dla mnie problem. Warunkiem jest odpowiednia jakość i opłacalność takiego zakupu.

#raspberrypi #bananapi
  • 4
  • Odpowiedz
@aro84: myślałem, że tam się da normalnie zainstalować Debiana, Ubuntu albo Windows 10 i interfejs jest jak na PC?

W przypadku gdyby się dało z niego korzystać jak z komputera to planowałem mieć do niego podłączoną myszkę bezprzewodową i jakąś klawiaturę.
  • Odpowiedz
@Vojak: możesz zainstalować raspbiana opartego na debianie. Da się przeglądać www ale cięższe strony słabo na tym chodzą. Raspberry ma tylko 1 GB RAM'u
Sam używam Raspberry Pi 3 do oglądania filmów, TV DVB-T i nagrywania, torrent. Na OSMC wszystkie te funkcje działają bez problemów.
  • Odpowiedz
@Vojak:
Ja bym proponował jakiegoś android boxa.
Te wszystkie Pi sie przydają jak chcesz coś obsługiwać bez monitora. Praca na tych systemach nie jest zbytnio przyjemna bo nie do tego zostały stworzone.
  • Odpowiedz