Wpis z mikrobloga

Zamierzam założyć sobie aparat ortodontyczny. Mam kilka pytań do osób, które wiedzą coś na ten temat z własnego doświadczenia.

Jak to wszystko przebiega?
Długo się czeka na wizytę u ortodonty?
Czy ósemki powinno się zawsze usuwać przed założeniem aparatu?
Po jakim czasie od pierwszej wizyty mogę się spodziewać założenia aparatu?
Czy muszę się jakoś specjalnie przygotować na pierwszą wizytę (wszystkie zęby będę miała poleczone, tylko zastanawiam się nad piaskowaniem)?
Czy to boli na początku?

#pytanie #pytaniedoeksperta #ortodoncja #zdrowie
  • 9
  • Odpowiedz
@Absurdalna_ ja chodziłam kilka lat temu, nie pamiętam ile się czeka; ósemek mi nie usuwali, zależy od wady; ja miałam zakładany na trzeciej wizycie, najpierw robiła mi odlew szczęki, co było całkiem zabawne. TAK, BOLI. I jest bardzo niekomfortowo na początku, później idzie się przyzwyczaić
  • Odpowiedz
@Absurdalna_:
bezboleśnie
nie pamiętam, jak prywatny to zapewne krótko. I tak stałe aparaty nie są refundowane
nie, ortodonta to stwierdza po obejrzeniu zdjęcia rtg. Ja np nie miałam
Ja miałam zakładany chyba na drugiej albo trzeciej wizycie - najpierw była konsultacja i skierowanie na usunięcie nadmiaru zębów (( ͡° ʖ̯ ͡°)), później gumeczki założone na trzonowce żeby zęby się trochę rozjechały i zrobiły miejsce dla pierścieni i
  • Odpowiedz
@Absurdalna_:
- Ja na pierwszą wizytę czekałam tydzień lub dwa.
- Nie zawsze.
- Zazwyczaj na trzeciej wizycie.
- W moim przypadku, na drugiej konsultacji ortodonta się tym zajął.
- Boli strasznie.

Zaopatrz się w kilka tubek żelu Sachol, czy czegoś tam innego na afty. :P
  • Odpowiedz
@Absurdalna_: Wszystko zależy od tego, gdzie będziesz to robić. Dobrzy ortodonci są zazwyczaj oblegani. Co do ósemek to różnie, ale przeważnie usuwa się je przed, żeby później już był spokój (i pamiętaj, żeby nie zgadzać się na wyrwanie piątek albo czwórek - najlepiej pod razu zmienić gabinet). Intensywność bólu zależy od ręki ortodonty - tam gdzie ja chodziłam, ludzie bardzo sobie chwalili i nie znam nikogo, kto cierpiałby przez tydzień.
  • Odpowiedz
@Absurdalna_: bo miałem poważna wadę i byłem powoli przygotowywany do operacji szczęki. Te 10 lat to różne aparaty i była w tym też 2 letnia przerwa. Teraz jestem rok po zdjęciu i nadal muszę nosić w nocy retainer który nie pozwala "uciekać" zębom. Pewna regresja niestety jest w każdym przypadku
  • Odpowiedz