Wpis z mikrobloga

Przepraszam, że zawracam dupe, ale pamiętam jak za gnoja w tv leciał taki program/ teleturniej, gdzie jak się dodzwoniłem na drogą infolinię to grałeś na telefonie stacjonarnym w jakąś grę na telewizorze. Kiedyś po kryjomu przed rodzicami zadzwoniłem, ale nie udało mi się dodzwonić, a pamiętam do dzisiaj, że do wygrania był teleskop, który zawsze chciałem mieć. Wtedy to nawet nie zastanawiałem się ile to może kosztować, a małego interesowały mnie te kropki na niebie ;).

Teraz jak już zarabiam, chciałem spełnić swoje marzenie z dzieciństwa, czyli mieć taki teleskop i patrzyć na niebo z balkonu w bloku. Czy astromirki z wykopu mogą doradzić, jaki NIEDROGI teleskop wybrać dla początkującego? Nie wiem czy nadal będzie mnie to tak kręciło jak kiedyś, czy będę miał na tyle czasu, by regularnie go używać, ale chciałem spróbować ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#astrofotografia #astronomiaodkuchni #kosmos
  • 19
  • Odpowiedz
@Szczescia_Sczypta: no to zarabiasz, czy nie zarabiasz, bo już nie rozumiem. :)
A jak nie wiesz, czy Ci potrzebny, to Ci niepotrzebny.
A jak nie chcesz wydać za dużo hajs, to pewnie można wynająć sprzęt na parę dni za mało orenów i sobie zobaczyć.

  • Odpowiedz
@krawat: Z tego co widzę na mapce, to kilkadziesiąt km ode mnie, a ja mieszkam w świętokrzyskim, mam wokół fajne wzniesienia, praktycznie bez światła w nocy.
@krl_krl: Zdaję sobie sprawę, że to droga "zabawa", ale mam podejście bardziej januszowe, dla rekreacji. Nie chce inwestować takich pieniędzy ;). Może skojarzyłeś, że jak pracuje to od razu programista 15k ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
Ja początek kupiłem sobie taki teleskop Sky-Watcher R-102/1000 EQ-3-2 telescope z taki dodatkami
Regulated projection adapter 1,25" / T2
T2 Ring for Pentax K by FOX (złączka która pozwala mi doczepić aparat i robić nim zdjęcia)
Sky-Watcher Barlow lens 2x 1,25" with T2 camera
Bag for telescope transprt 110 cm
Moon filter ND 0,9 1,25" dark grey (filrt, bardzo się przydaje kiedy jest Księżyc w pełni)
  • Odpowiedz
Kup sobie lornetke na poczatek i dziekuj za kazda czysta noc. Szybko zrozumiesz, ze okazji do obserwaxcji jest u nas niestety bardzo malo,a jak mieszkasz w miescie to dodatkowo przeszkadza blask miasta.
  • Odpowiedz
@Szczescia_Sczypta: na balkon Synta 8 to nieporozumienie. Czy nie możliwe są wyjazdy za miasto pod wiejskie ciemne niebo ? obserwacje z balkonu to tak kiepsko w sumie tylko planety i Księżyc.. I to jesze zależy na którą stronę masz balkon..
  • Odpowiedz
@AstroMat: Za miasto to nie problem. Kilka minut drogi. Tylko tak jak napisałem tysięcy nie chcę wydawać. Na tym forum astropolis ktoś poleca na początek (w odpowiednich pieniądzach) SKY-WATCHER (SYNTA) BK707AZ2 i na tym bym się skupił.

EDIT: Do każdego teleskopu można dołączyć aparat (poprzez jakiś adapter), żeby móc robić zdjęcia?
  • Odpowiedz
@Szczescia_Sczypta: w takim razie najlepszym wyborem będzie używana Synta 8" około 800 zł. Najlepszy stosunek jakości do ceny. Nowego sprzętu nie opłaca się kupować bo ludzie w większości na prawdę dbają o sprzęt. Sam będę sprzedawał swoją Synte 8" w bardzo dobrym stanie, ponieważ kupiłem dużo większy teleskop (przejrzyj moje wpisy :) ) Nie robię sobie żadnej reklamy. jakby coś. Jest to najbardziej popularny teleskop wśród astroamatorów. W tej cenie
  • Odpowiedz
@Szczescia_Sczypta: ten 70/700 co mówisz to refraktor achromatyczny o małej średnicy soczewki. Zbyt wiele on nie pokaże oprócz księżyca i planet. Pamiętaj im większa średnica lustra/soczewki tym więcej i lepiej zobaczysz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Szczescia_Sczypta: tak jestem z Kielc :) Jeżeli chodzi o IC1011 raczej nie da rady to dość ciemny obiekt. Ale kilka składników z Kwintetu Stephana udało mi się wyłapać na zlocie w Bieszczadach, a to już hardkor dla tej apertury ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz