Wpis z mikrobloga

Bajkał, fot. Alexey Trofimov

Lód, zgodnie ze swoją optyczną naturą, jest zawsze niebieski. Jednak niektóre czynniki mogą przeszkadzać nam w dostrzeżeniu prawdziwego jego koloru, np. powierzchniowa tekstura lodu, czy też liczne pęcherzyki powietrza w nim zawarte. Góry lodowe dryfują w wodzie i jedna dziesiąta albo więcej ich objętości znajduje się nad powierzchnią wody. Część podwodna lodu jest twarda i ma gładką teksturę. Jeśli góra lodowa straci równowagę i przewróci się do góry nogami, to część dotychczas podwodna zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Oczywiście będzie miała kolor niebieski. Gładka czysta powierzchnia lodu umożliwia światłu penetrowanie w jego głąb, co umożliwia licznym cząsteczkom wody odbijanie światła. To, dochodząc do naszego oka, ma już wystarczająco dużą intensywność abyśmy postrzegli je jako niebieskie.
Pęcherzyki powietrza w lodzie redukują intensywność światła odbitego, rozpraszając światło padające na nie, co powoduje, że postrzegamy je jako białe. To jest wyjaśnienie, dlaczego lód z wieloma pęcherzykami powietrza jest białawy, natomiast lód "idealny" jest niebieski.

#earthporn #ciekawostki #fotografia
kasianie - Bajkał, fot. Alexey Trofimov

Lód, zgodnie ze swoją optyczną naturą, jes...

źródło: comment_yvwiGdYANDu1yVo1BFVaAgEyncbCoN0L.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
Jak potrzebowaliśmy dobry lód by zbudować bar lodowy, to trzeba było go pozyskiwać z rzeki, lub sztucznie zamrażać cały czas mieszając. W innych przypadkach (np lód z jeziora czy zmarzniętego pojemnika) będzie miał dużo pęcherzyków powietrza.
  • Odpowiedz