Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,
Za tydzień czeka nas wigilia Bożego Narodzenia. Sprawdziłem dla Was, co w tym roku będzie pierwszą gwiazdką, przy której tradycyjnie rozpoczyna się kolacja wigilijna.

W tym roku sytuacja na sferze niebieskiej faworyzuje aż trzy obiekty do bycia pierwszą gwiazdką. Najjaśniejszym punktem na niebie tuż po zachodzie Słońca (15:45) będzie Merkury. Ta planeta będzie jednak bardzo nisko nad horyzontem. Merkury, posiadając jasność -0.7 magnitudo, podąży za Słońcem zachodząc już o 17:00. Zobaczyć go będą mogli tylko ci, który mają dobry widok na zachód nieba i będą wypatrywać żółto-pomarańczowego diamenciku w bladej łunie Słońca świecącego spod horyzontu.

Przez cały wieczór, aż do 20:00, najjaśniejszą gwiazdą będzie Wega (0.03 magnitudo). To właśnie ona będzie najprawdopodobniej wybrana pierwszą gwiazdką, bo będzie ją łatwo znaleźć. W Wigilię po zachodzie Słońca Wega będzie po zachodniej części nieba, w połowie drogi między horyzontem a zenitem. Nieco bliżej zenitu zobaczycie inną jasną gwiazdę, Deneb, a bliżej południowo-zachodniego horyzontu będzie widoczny Altair. Te trzy jasne gwiazdy tworzą nieformalną formację (asteryzm) zwaną Trójkątem Letnim. Wszystkie trzy gwiazdy bardzo łatwo można znaleźć na niebie nawet z centrum miasta.

Ostatnim obiektem, który może pretendować do bycia gwiazdką wigilijną jest Kapella (0.08 magnitudo). Kapellę znajdą ci, którzy mają okna wychodzące na wschód. Znajdziecie tę gwiazdę dosyć łatwo: trzeba będzie popatrzyć nieco "na lewo i do góry" od Księżyca, który tego dnia będzie w pełni. Księżyc wzejdzie w chwili zachodu Słońca, więc szukajcie go nisko nad horyzontem po wschodniej stronie nieba. Dla ułatwienia dołączam poniżej mapę nieba w Wigilią na godzinę 16:00 (źródło).

Na upartego, "po prawej stronie" Księżyca będzie jeszcze widoczny Aldebaran (0.9 magnitudo). Jest to gwiazda nieco słabsza, ale bardzo charakterystyczna: świeci na pomarańczowo. Ciekawostka: Aldebaran jest gwiazdą o masie podobnej do Słońca, temperaturze 30% niższej od Słońca, ale promieniu 45 razy większym od Słońca, co plasuje go w gronie czerwonych olbrzymów. W tym roku opublikowano pracę, w której proponuje się obecność planety 6 razy masywniejszej od Ziemi, która krąży wokół pulsującego Aldebarana.

Spóźnialscy mogą wybrać jako pierwszą gwiazdkę wybrać Syriusza (-1.5 magnitudo), którego wschód nastąpi około 20:00. Syriusza nie sposób będzie przegapić. To będzie najjaśniejsza, migocząca, biało-niebieska kropka świecąca po południowej części nieba.

Ciekawostka: Wega, która najpewniej będzie wybrana przez większość jako pierwsza gwiazdka, jest oddalona od Ziemi o około 235 milionów milionów kilometrów. Światło Wegi, które będziecie wypatrywać w tę Wigilię, zostało wysłane 25 lat temu, czyli w 1990 roku. To znaczy, że światło, które wysyła do nas Wega w tej chwili dojdzie do nas dopiero na Wigilię 2040 roku!

Udanych łowów na pierwszą gwiazdkę ;).
Pozdrowienia z Obserwatorium!

Obserwuj #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#astronomia #wigilia #ciekawostki #swieta
Al_Ganonim - Hej Astromirki,
Za tydzień czeka nas wigilia Bożego Narodzenia. Sprawdz...

źródło: comment_ZAzFIlqp6qamuVzWY6iw95CY5YrBv5Qj.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
To znaczy, że światło, które wysyła do nas Wega w tej chwili dojdzie do nas dopiero na Wigilię 2040 roku!
@Al_Ganonim: Chyba mały skrót myślowy się Ci się tutaj wdarł :P
  • Odpowiedz
@Chudziak: Wiadomo, że nie ma czegoś takiego jak czas absolutny, a "ta chwila" jest nią tylko dla konkretnego obserwatora, ale taki "skrót myślowy" chyba nie jest specjalnie szkodliwy, co nie? ;)
  • Odpowiedz