Wpis z mikrobloga

Zacząłem w końcu moje długo wyczekiwane, telewizyjno-filmowe HND na North East Scotland College, przydałby się więc jakiś większy update w moim tagu.

Pierwszy rok skoncentrowany jest na szeroko pojętej dokumentalistyce. W planie zajęć, poza czysto technicznymi modułami (kamera, dźwięk, montaż, oświetlenie), znajdują się również moduły ukierunkowane na telewizję i dokumentalistykę: zbieranie informacji (news gathering) i opracowywanie scenariuszy "faktu" (factual scriptwriting). /Z miejsca przepraszam za nieco koślawe tłumaczenia nazw kierunków./

Głównym projektem na zaliczenie całego pierwszego roku, jak można będzie się domyślić, będzie napisanie i nakręcenie krótkometrażowego filmu dokumentalnego (maks. 5 minut); oprócz tego będzie mnóstwo innych mniejszych projektów i ćwiczeń do zaliczenia, więc szykuje się rok pełen roboty. Kilka pomysłów już mam, więc nie powinno być tragedii.

W tym miejscu chciałbym trochę opowiedzieć o wyposażeniu, jakie oferuje mój college - sprawa jest o tyle fajna, że praktycznie od przyszłego tygodnia będę mógł wypożyczać każdy sprzęt, jaki jest na stanie. A w zasadzie jest z czego wybierać:

- 6 kamer Sony XDCAM (nie jestem pewnien dokładnego modelu, ale wydaje mi się, że to HD PDW-F350, albo bardzo zbliżone modele, pic related) z obiektywem Fujijona. Do tego oczywiście statywy (Vinten), okablowanie i inne pierdółki.

- 3 kamery Sony NXCAM (znów, nie jestem pewnien modelu, ale coś w stylu HVR-NX5U)

- kilka GoPro i mniejszych kamerek

- studio telewizyjne z dedykowanymi doń kamerami (znów XDCAMY), z pełnym oświetleniem, reżyserką i green screenem.

Generalnie, wykładowca opowiadając o wysposażeniu wręcz pękał z dumy, raz za razem podkreślając, że nawet BBC Scotland nie ma tylu kamer i z chęcią korzysta ze studia w Collegu. Widać, że Aberdeen ropą stoi.

Najlepsza sprawa jest taka, jak już mówiłem, że wyposażenie jest w pełni udostępniane studentom i nie trzeba go używać tylko do filmowania projektów bezpośrednio związanych z zaliczeniem, ale również można filmować swoje własne projekty (byle nie były to płatne zlecenia).

Myślę, że wpisy w tagu będę robił co tydzień, a chcących dowiedzieć się, jak wyglądają studia na takim kierunku, zapraszam do osberwowania tagu #rezysirek .
#film trochę #kameraboners #filmmaking
s.....k - Zacząłem w końcu moje długo wyczekiwane, telewizyjno-filmowe HND na North E...

źródło: comment_yhdMx6GT32C4Re2xf7oJ9z1JHMpUtD4g.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
zbieranie informacji (news gathering) i opracowywanie scenariuszy "faktu" (factual scriptwriting)


@sirrek: nie ma za co. Po prostu teraz tak się patrzę na nazwy tych kierunków i się zastanawiam, czy tam wchodzi w grę kwestia manipulowania materiałem tak, by ten spełnił określoną tezę.
  • Odpowiedz