Wpis z mikrobloga

#arduino #elektronika #noobalert

Zaczynam z arduino i mam kilka pytań odnośnie [[tutoriala którego właśnie przerabiam]](http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/kurs-arduino-4-przetwornik-adc-id3819). Pytania pewnie banalne, ale ciężko jest mi znaleźć jednoznaczne odpowiedzi. Proszę o wyrozumiałość ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Utknąłem na [[tym przykładzie]](http://forbot.pl/blog/wp-content/uploads/2015/05/ard_3_4-650x419.png)
1. Po co jest ten rezystor zaraz obok fotorezystora? Jaką rolę on tutaj spełnia? Jeżeli dobrze rozumiem, prąd "płynie" czerwonym kabelkiem przez fotorezystor. Im więcej światła tym większy prąd. Ten prąd przepływa pomarańczowym kabelkiem do arduino żebym mógł odczytać ilość V a przez to natężenie światła. Ten sam prąd musi przepłynąć także niebieskim kabelkiem żeby zamknąć obwód. Nie można też zrobić tego bez rezystora?

2. W tym tutorialu wszędzie gdzie używane są diody, zaraz obok umieszczany jest rezystor. Dodano uwagę, że przy większości urządzeń podłączonych do arduino potrzebne są rezystory, inaczej urządzenie może ulec uzkodzeniu. Skąd mam wiedzieć jakich rezystorów używać w konkretnych przypadkach?

3. Wiem że pytanie jest bardzo podstawowe, ale mimo to nie do końca rozumiem: w tutorialach i na wikipedii, można przeczytać że rezystor jest wykorzystywany do:

ograniczenia prądu w nim płynącego

Co znaczy "ograniczyć prąd"? Zmniejszyć napięcie? natężenie?
  • 20
@Pietrek558:
1) rezystor jest konieczny ze względu na tzw dzielnik napięcia - z tego co wiem, to to wejścia analogowe zczytują tak po prawdzie napięcie a nie prąd
2) wyjścia z arduino są ograniczone pod względem wydolności prądowej - z tego co pamiętam bezpieczny poziom to koło 30mA?
3) obczaj praw Ohma :P
@Pietrek558: rezystorem ograniczasz prąd nie napięcie. Sprawdzić należy w nocie katalogowej danego elementu. Każdy kolor diody LED ma inną wartość znamionową prądu.
Poczytaj trochę teorii przynajmniej na tyle żeby rozróżnić prąd od napięcia.
@Pietrek558: Jeżeli użyjesz innego, to będziesz musiał przerobić kod programu.

Pojedynczy rezystor ogranicza prąd (natężenie prądu). Jednak dwa rezystory (jeden z nich to fotorezystor) połączone w odpowiedni sposób tworzą dzielnik napięcia, który może zniżać napięcie w zależności od różnicy wartości pomiędzy nimi. Musisz zmienić napięcie, gdyż to właśnie napięcie jest odczytywane na pinach ADC, a nie natężenie prądu.
@Pietrek558: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia gdzie R to Twój rezystor, a R1 to Twój fotorezystor.
Wejście analogowe arduino mierzy napięcie i potem przetwarza je na bity(?, nie znam się zbytnio na cyfrówce). Więc w zależności od rezystancji fotorezystora (która zależy od natężenia światła) na Twoim fotorezystorze odłoży się mniej lub więcej napięcia. Reszta napięcia odłoży się na rezystorze.
Jak użyjesz innego rezystora to zmieni się przekładnia dzielnika i inne napięcia będzie się odkładać na
@Pietrek558: jeśli wybierzesz zbyt duży, może się okazać, że większość napięcia będzie się "odkładać" na rezystorze zamiast fotorezystorze - w efekcie wpływ swiatła będzie znikomy na odczyt z wejścia analogowego. Natomiast jeśli będzie zbyt mały - może się okazać że prąd przy intensywnym oświetleniu będzie zbyt duży - szczególnym przypadkiem byłby brak takiego rezystora. Z tego ja się bawiłem - prędzej ta 1 opcja.
@Analityk: Bez jaj. Zwykłe czerwone LEDy wymagają ok. 20mA. Nie świeciłyby przy 4mA, a mnóstwo projektów łącznie z najprostszymi klasy "blink" zasila diodę z wyjścia stanem wysokim.
@S0Cool: A co to znaczy, że przy 4mA nie będą świeciły? Przecież świecą. Do książek.
A jak nie wiesz takich rzeczy to zajrzyj też do noty katalogowej i przekonaj się sam jaki prąd można pobrać z AVR i że diody lepiej zapalać stanem niskim.
@Analityk: Skąd wziąłeś te 4mA? W książkach, do których odsyłasz (datasheet Atmegi) jest tylko

Absolute Maximum Ratings*

DC Current per I/O Pin . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40.0mA

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to maksymalny prąd i pobieranie go dłużej, szczególnie więcej niż na jednym pinie, skończy się spaleniem mikrokontrolera.
Zwykle do diod podłącza się rezystory 220Ohm, co
@S0Cool: Dochodzi jeszcze spadek napięcia na samej diodzie czyli dla czerwonego Led minimum 1,8V. Zostaje 3,2V do odłożenia na 220 omach. Płynie 14,5 mA i dioda świeci.
Pominąwszy to dochodzi jeszcze trzymanie napięcia na pinie, z którego czerpiesz prąd. Producent gwarantuje prąd, przy którym spadki napięć nie wykroczą poza gwarantowane wartości logiczne.
@Analityk: Aaa, czekaj. Doczytałem Twoją wypowiedź uważniej (nie na komórce). Czyli że już pobór 5mA przy stanie wysokim może spowodować, że napięcie na wyjściu spadnie do stanu nieustalonego, tak? W sensie może się okazać niższe niż przepisowe 3,5V?