Wpis z mikrobloga

  • 3
#cnc #hass
Mam prosbe do mirkow co ogarniaja dobrze programowanie i maja chec mi pomoc. A wiec sprawa wyglada tak:
Frezuje srodek elementu frezem z promieniem plytki R2 i wykanczam naroza frezem duzo mniejszym promieniu. Narzedzia sa dobrze pomierzone a i tak uskok wymiarow jest widoczny. Potrzebuje pomocy w napisaniu programu ktory zmierzy Z w 2 punktach (na powierzchni z jednego i drugiego freza) i doda kompenscje do freza wykanczajacego. Pomoze ktos?
  • 15
  • Odpowiedz
Ja napisałbym program na sonde Renishaw, nabił baze na powierzchni od freza z R2 i można frezować dalej bez żadnych stopni. Jak posiadasz taką sondę i oprogramowanie do niej to mogę pomóc.
  • Odpowiedz
  • 0
@NewGuy: a nie moze byc jeden program z kompensacja, tylko w offsetach zmienisz sobie narzedzie? nie rozumiem tez co masz na mysli mowiac uskok
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Xawik: wlasnie chodzi mi o to aby program sam dodawal kompensacje, chodzi mi o to ze mimo ze narzedzia sa obmierzone ta sama sonda narzedziowa, baza jest ta sama, to wystepuje roznica na glebokosci ktora widac
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MarioMAX: raczej tak w przypadku tego narzedzia, jest to duzy element ktory chcemy robic seryjnie stad chcialem dla wlasnej wygody napisac program co sam by mi mierzyl ta kompensacje z podanych dwoch punktow, dziwna sprawa ze mimo ze wszystko dobrze obmierzone to w setkach milimetrow sie nie zgrywa
  • Odpowiedz
@NewGuy: Co do błędu w pomiarze, to może, jedno narzędzie mierzysz automatycznie, czyli nadjeżdża na środek sondy, gdzie frez większy, niż 12mm ma już widoczny skos do środka i pomiar narzędzia jest błędny. Trzeba by to zrobić ręcznie, czyli opcja bodajże mierzenia głowic, i pomiar ręczny, czyli na pewno wiesz jak wygląda.

Co do programu, to nie możesz zmieniać bazy, na którą właśnie podjechałeś. Program powinieneś robić na 2 bazy np.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MarioMAX: bledu przy pomiarze nie ma na pewno, pracuje na mazatrolu mazak caly czas wiec przejscie na programowanie g-codow ze zmiennymi jest mi obce dlatego zapytalem o kod.
Mniej wiecej chcialbym zeby tak wygladal:
G54 G00 X0 Y0 Z0
/Pierwszy pomiar (nie wiem jak to napisac) = #101
X0 Y20
/Drugi pomiar = #102
#103=#101-#102
Dodanie korekcji #103, dla narzedzia T5
  • Odpowiedz
Wszystkie pomiary jakie robisz sondą, są wypisane w G-codzie, jeśli klikniesz przycisk MDI wystarczy, że stamtąd sobie przepiszesz, ja zrobiłem tak jak opisałem, bo było to dla mnie pewnie bardziej zrozumiałe, i znam tą metodę. Ale swoją drogą, jeśli uskok jest stały, to dlaczego w Offsetach nie wpiszesz różnicy? Dlaczego za każdym razem, przy każdej sztuce masz tracić czas na pomiar sondy. Jak nie jesteś w stanie zmierzyć ile ma uskok to
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MarioMAX: Taka metode "na piechote" stosuje. Ale chcialbym to zautomatyzowac poniewaz ciagle dobieramy narzedzia i te uskoki sie roznia w zaleznosci od narzedzi. Kiedys napisalem taki program ale dawno nie robilem na hass i zapomnialem co i jak.
  • Odpowiedz
@NewGuy: Renishaw dostarczyło też może programy do namierzania w ISO/EIA? W mazatrolu muszę widzieć pulpit, żeby sklecić Ci program na namierzanie takie jak chcesz, w ISO mogę to zrobić z pamięci na podstawie podprogramów, a pytanie jest właśnie o to czy masz je wykupione> :)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@wyrazenie_logarytmowane: Nie ma programow renishawa, w mazakach. Na mazakch nigdy nie umialem zrobic automatycznego mierzenia. Co do Hass to wszystkie programy powinny byc. Kiedys juz pisalem programy mierzace do zmiennych ale zapomnialem kodu.
  • Odpowiedz
Przyjmując, że bazę G54 masz na dnie detalu, zróbmy pierwszy pomiar "Z" na powierzchni od freza bez "erka". Wcześniej musimy zdefiniować jeszcze nową bazę np G55 pod pomiar drugiego punktu.

T120 T00 M6

G90 G54 X20. Y50.
G43 H120 Z250.
P9810 Z50. F3000.
P9811 Z0. S1.
P9810 Z250. F3000.

#5221 = #120 (zapisanie namierzonego "zeta" pod zmienną #120)

Następnie, korzystamy z poprzednio zapisanej nowej bazy pod pomiar drugiego punktu-G55, nabijamy "Z"
  • Odpowiedz