Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się czy nie złożyć papierów na geoinformatyke (został mi 7semestr gownodezji). Popytalem w firmach związanych z GISEm co sądzą o planie zajęć - stwierdzili że podbić firmy bardzo dobry. Podobają mi się zagadnienia gisowe i chciałem coś w te stronę działać. Ból jest taki że na tej geoinformatyce na umcs programowanie jest od 3-4 semestru a ja bym chccial już coś działać bardziej po 1-2 roku. Ktoś znający trochę temat może doradzić czego uczyć się jeśli chodzi o programowanie i jakieś materiały / kursy podesłać? Wiem, że tak baz danych będzie mi potrzebny więc na pewno jakiś SQL i może Python? W programach gisoowych skrypty właśnie w tym piszą. Co byście polecili?

#programowanie #gis #kartografia #geodezja
  • 23
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Zastanawiam się czy nie złożyć papierów na geoinformatyke (został mi 7semestr gownodezji). Popytalem w firmach związanych z GISEm co sądzą o planie zajęć - stwierdzili że pod ich firmy bardzo dobry. Podobają mi się zagadnienia gisowe i chciałem coś w te stronę działać. Ból jest taki że na tej geoinformatyce na umcs programowanie jest od 3-4 semestru a ja bym chccial już coś działać bardziej po 1-2 roku. Ktoś znający trochę temat
  • Odpowiedz
@yaszuRa: Najpierw się dowiedz jakie przedmioty mogą Ci przepisać. Po drugie jeśli chcesz wiedzieć co jest potrzebne to pytaj w tych firmach w których chciałbyś pracować. Jeżeli jednak pytasz w kontekście studiów to zajrzyj do opisu przedmiotów: http://geoinformatyka.umcs.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=3. Jak pójdziesz na geoinformatykę/informatykę tylko po to, żeby się nauczyć programować to będzie to bardzo głupia decyzja bo celem studiów nie jest nauczenie studenta programowania, jak wszystko inne i to musisz zrobić sam.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Wiem, że nie nauczą dlatego piszę właśnie tutaj żeby samemu zacząć ogarniać już. Podstawy bym miał takie ze celuje w rynek właśnie geodezji itp. A co do przepisania przedmiotów to myślę że te z pierwszego semestru typu matma, fizyka itp na pewno.
@gangstaindesign:
@stacktrace:
  • Odpowiedz
@yaszuRa: ale taguj #umcs
Geoinformatyka na UMCS to taki średni wybór. Przedmioty wymieszane z tymi z informatyki, bo prowadzą to dwa wydziały (MFI i ten na Kraśnickich, nauk o ziemi czy jakoś tak), jedyne różnice to takie, że Analizę Matematyczną mają na pierwszym semestrze, a informatyka na drugim. Ponoć tam uczą coś GISu, ale mało.
  • Odpowiedz
@yaszuRa: jeśli potrzebujesz SQLa to na drugim semestrze informatyki jest przedmiot Bazy Danych i zarządzanie informacją, a nie wiem czy Geoinf ma SQLa w ogóle (w sumie powinni mieć). Ja (jeszcze) studiuję informatykę, generalnie trafiam na spoko prowadzących, z którymi idzie się dogadać, więc UMCS to dobry wybór. Musisz się jedynie zastanowić czy wolisz mieć Mechanikę Nieba (geoinf) czy Środowisko Programisty (inf).
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@JachuPL: SQL jest na 2 semestrze geoinf, powiem tak. obecnie na geodezji podoba mi się bardzo kartografia i gis. Chciałem dołożyc do tego programowanie. Jak już wcześniej pisali i tak muszę się nauczyć go sam, więc na informatyce też chyba dużo lepiej nie będzie. Środowisko programisty jest też na geo ;) Jak się zdecyduje to raczej na geo bo będę miał już podstawy i jakieś wyobrażenie pod co programować. Dzięki za
  • Odpowiedz
@yaszuRa: Jeżeli mogę coś doradzić z własnego doświadczenia, to kończ geodezję, a geoinformatyką się interesuj i tyle. Możesz pójść do jakiejś roboty w tym temacie, ale czasu na ten kierunek IMO szkoda tracić, lepiej skończyć geodezję i pozostawić sobie na przyszłość możliwość zrobienia uprawnień.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@phila_eagles: dzięki, ale w geodezji perspektywy są marne IMO. Jak przeglądam oferty pracy ludzie z 1,2,4 mająoecbzarobki po 3000 max to śmiech na sali jak dla nie. Do tego jak jedziesz na robotę to nie od 8-16 tylko siedzisz aż skończysz. Jak już coś to wycena ale tam z tego co czytam niezła patola.
  • Odpowiedz
@yaszuRa: Ale na dostanie się do pracy jako geoinformatyk masz takie same szanse po geodezji, jak i po geoinformatyce. Strzelam nawet, że większe po geodezji, bo dużo prac geoinformatycznych wymaga ludzi z uprawnieniami geodezyjnymi - na ten przykład wektoryzacja zasobów ośrodków.

Na dodatek, powtórzę, po geodezji zawsze masz możliwość zrobienia uprawnień, a po geoinformatyce żadnych nie zrobisz.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@phila_eagles: dzięki za sugestie, serio nie wiem co robić. Wybrałem #!$%@? studia i się męczę teraz z tym... Nawet nie mam innego pomysłu na co można by iść w tym Lublinie żeby jakiś pieniądz był w przyszłości.
  • Odpowiedz
@yaszuRa: IMO geodezja to dobre studia. Ja skończyłem gospodarkę przestrzenną i geografię... i nie narzekam. ;-)
Jak masz trochę zacięcia, to celuj we własny biznes i najlepiej w obsługę samorządów. Jak jesteś twardy, to teraz gminy mają dużo rozgraniczeń, a z tego co wiem większość starych wyg nie chce się za to brać. Dzięki temu można coś ekstra zarobić, a dodatkowy plus jest taki, że urząd nie przeciągnie Ci zapłaty. ;-)
  • Odpowiedz
umie coś programować znajdzie jakąś lepszą pracę niż max 2,5k jak pan geodeta z uprawnieniami


@yaszuRa: > 1,2,4 mająoecbzarobki po 3000 max to śmiech na sali jak dla nie

skad tak niskie zarobki skoro 2-4h takiego geodety i wyznaczenie 4-5punktow i kosztuje to 1-2tys. pln
  • Odpowiedz