Wpis z mikrobloga

Słuchacze #astronomia, #kosmos i #ciekawostki, na stówę słyszeliście o SETI, która poszukuje dowodów na istnienie pozaziemskich cywilizacji. Słyszeliście pewnie o sygnale WOW, widzieliście jak Elen Arroway w filmie Kontakt (książka lepsza) używała największego radioteleskopu świata do "nasłuchiwania" kosmosu szukając życia poza Ziemią. Mogę się założyć, że nie słyszeliście o przeszukiwaniu kosmosu w tym celu z użyciem obserwacji w podczerwieni.

Badania trwają dopiero od dwóch tygodni. Zapamiętajcie nazwę: NIROSETI. Będzie o tym pewnie nie raz w popularnym internecie.

Zapraszam do odwiedzenia znaleziska (klik) z artykułem dr Elżbiety Kuligowskiej, w którym przeczytacie o tym ciekawym projekcie. Zobaczymy się na głównej?

#mikroreklama #seti #niroseti
Al_Ganonim - Słuchacze #astronomia, #kosmos i #ciekawostki, na stówę słyszeliście o S...

źródło: comment_srSrlmKiccxwN2kDA4Fwb66GVBa7eNVL.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
Mogę się założyć, że nie słyszeliście o przeszukiwaniu kosmosu w tym celu z użyciem obserwacji w podczerwieni.


@Al_Ganonim: słyszeć, słyszeliśmy, ale tylko w teorii. Pytanie: czy przez te wszystkie lata działalności SETI przyczyniła się ona w jakiś sposób do poszerzenia wiedzy na temat astronomii?
  • Odpowiedz
@NieRozumiemIronii: Przyczyniła się na pewno w kategorii wiedzy popularnej. SETI jest mocno zakorzeniona w popkulturze. Być może, pośrednio, przez interesowanie ludzi za młodu kosmosem przyczyniła się do zgłębiania przez nich astro tak, że część została naukowcami ;). Poza tym chyba nie było żadnego bezpośredniego wkładu w naukę. A przynajmniej ja żadnego takiego teraz nie pamiętam.
  • Odpowiedz
@NieRozumiemIronii: Polskojęzycznej? Hmm. Naukowe to ja znam tylko podręczniki do podstaw astro. Kanonem jest Rybka: "Astronomia Ogólna". Do tego dochodzi Mietelski: "Astronomia w geografii" oraz Kreiner: "Astronomia z astrofizyką". Niedawno pojawiła się książka Wszołka: "Elementy astronomii dla geografów" (dostępna za darmo - PDF). A jeśli chodzi o wyłożenie podstaw w postaci bardziej popularnej, to podobno warty polecenia jest Frank Shu: "Gwiazdy, galaktyki, życie", ale tego nie czytałem i sam polecić nie mogę, bo nie znam.

To są takie takie podstawowe podręczniki z ogólnej astro.

Trudno mi sobie przypomnieć teraz książkę popularną, która traktowałaby sumiennie o podstawach astro i jednocześnie zachęcała jakimiś obrazkami, ciekawostkami, etc. Może coś od gwiazd? Od gwiazd był Kubiak: "Gwiazdy
  • Odpowiedz