Wpis z mikrobloga

Z małymi kłopotami, ale w końcu udało mi się przygotować infrastrukturę na pewne warsztaty z Dockera, które jutro poprowadzę w firmie :)

Obrazy Dockera potrafią trochę ważyć, więc jeżeli podczas szkolenia 10 osób zaczęło by ściągać różne rzeczy do testowania, to rezultat pewnie byłby kiepski.

Postanowiłem przygotować maszynkę "Docker Host on Demand", która tworzy odseparowane środowisko za każdym razem, gdy ktoś zaloguje się do niej po ssh.

To pozwala na testowanie Dockera i jego możliwości bez potrzeby instalowania czegokolwiek na swojej maszynie. By stworzenie czegoś takiego mogło mieć miejsce, trzeba było upchnąć dockera do dockera, w którym użytkownik będzie odpalał kolejne kontenery dockera :)

Trochę się obawiałem, czy nie zacznie to wolno chodzić, ale jak do tej pory pierwsze benchmarki pokazują, że żadnego dodatkowego narzutu praktycznie nie ma :)

https://github.com/noisy/dockerhost-on-demand

W najbliższym czasie testy, potem poprawki tego niemiłosiernie poskładanego kodu, a jak dobrze pójdzie, to może postawie taką maszynkę dla ludu ( ͡ ͜ʖ ͡)


#programowanie #sysadmin #docker
Pobierz noisy - Z małymi kłopotami, ale w końcu udało mi się przygotować infrastrukturę na pe...
źródło: comment_ftFp6tTVIM5bzqi4JeKS03Ra6CQsKLGT.jpg
  • 14
@archlinuxuser: boot2docker działa na maszynie virtualnej, małej bo małej, ale jednak ;)

Poza tym celem całości projektu nie jest to, by zrobić "jeszcze głębszą incepcję", lecz to, by N użytkowników na raz mialo na jednej maszynie N różnych środowisk do pracy, a w każdym z nich będą mogli odpalać po M kontenerów. Zależało mi także na tym, by jeden użytkownik nie mógł ubić czegoś drugiej osobie, więc odpadała incepcja 2-go poziomu
@alosha: Logiczna konkluzja xd
Chociaż ciężko byłoby znaleźć coś lepszego :). A z OSX-em da się żyć, to taki Unix z dobrym UI. Nie tylko zabawka dla hipsterów.
Co do Dockera - działa mi bezproblemowo brzy pomocy boo2docker-a.
@zaporylie: poszło nie najgorzej. Zrobiłem wśród uczestników ankiete, by dostać jakiś feedback, wyszła nieźle więc jestem zadowolony :)

Z drugiej strony dużo rzeczy mogę jeszcze poprawić, zarówno jak i w formule szkolenia (bardziej warsztatowa), jeszcze lepiej dobranych przykładów, czy dodatkowych kilku ćwiczeniach praktycznych.

Obecnie planuję zgłosić się na kilka konferencji, może któraś będzie zainteresowana szkoleniem z takiego tematu. Wierzę, że to pomoże mi być na bierząco z nowinkami dockera :) Więc