Wpis z mikrobloga

@Dekstryn: Kolejny błąd, bo ani nie gardzę dobrami materialnymi ani nie uskarżam się na brak pieniędzy.
Tylko, że widzisz, nigdy nie zrozumiesz ile warte są pieniądze, jeśli nie stracisz czegoś, czego nie można za nie kupić. Wtedy najłatwiej zobaczyć, że pieniądze są bardzo fajnym dodatkiem do życia, który lepiej mieć niż nie mieć, ale sam w sobie nie przynosi szczęścia.
  • Odpowiedz
@Dekstryn: Pieniądze są fajne bo to wolność, jak nie masz pieniędzy to nie jesteś fajny bo nie jesteś wolny, chyba, że nie chcesz mieć pieniędzy to spoko. Jak chcesz mieć tyle pieniędzy ile potrzebujesz to najpierw policz ile pieniędzy potrzebujesz. Jak masz problem daj mi swój email to dostaniesz książkę o pieniądzach, problemach z pieniędzmi i liczeniem pieniędzy czy czymś tam, nieważne. Pieniądze.

Byłbym się uśmiał gdyby to nie
  • Odpowiedz
@Ginden: No widzisz, gdybyś czytał uważnie, to byś zauważył, że dokładnie to samo przesłanie przysłaniało mi, kiedy pisałem ten artykuł, no ale rozumiem że łatwo szufladkuje się ludzi na tych co gonią za pieniędzmi i tych co nimi gardzą
  • Odpowiedz
@Dekstryn: Co to znaczy bez pieniędzy? Człowiek żyjący w społeczeństwie musi dokonywać wymiany jeśli chce przeżyć. Może w sumie nie chcieć i być wolnym bez pieniędzy, bądź zamieszkać w głuszy uprawiać ziemniaki i pić ze strumyka. To są skrajności.
Człowiek który miałby nieograniczony majątek a nie mógłby publicznie wyrazić swojej opinii, swobodnie wyznawać swojej wiary, związać się z dowolnym innym człowiekiem itd. nie jest wolny.
  • Odpowiedz
@Jewptylianin: Jasne, zamieszkać w głuszy i być niczym Robinson Crusoe ... do pierwszego zachorowania, albo pierwszej potrzeby innej niż nakarmienie się. Oczywiście z drugiej strony może być jak w komunie: masa kasy i brak towarów na które można ja wymienić.

Jednak artykuł nie dotyczy ani życia "na końcu świata" ani w minionym ustroju, ale świata, który obecnie Nas otacza. W tym świecie, jeśli nie masz pieniędzy, nie masz pełnej wolności. Możesz
  • Odpowiedz
@Dekstryn: Widzisz, wolność jest w głowie. Wolność to zdolność do wyrzeczenia się wszystkiego co się ma tylko dlatego, że się chce to zrobić.
Bez tego nadal tkwisz w niewoli biologicznych instynktów - przelecieć jak najwięcej lasek, żyć, zapewnić swoim genom jak najlepsze warunki, gonić za przyjemnością.
Tylko wola jest zdolna do przerwania tego cyklu - chcesz żyć, ale jesteś wolny od biologicznego przymusu życia. Chcesz - ale w każdej chwili możesz
  • Odpowiedz