Wpis z mikrobloga

Lodowiec Leidy na Grenlandii
Autor zdjęcia: Projekt Terra

Znajdujący się w północno-zachodnim rogu Grenlandii Lodowiec Leidy jest zasilany lodem z Lodowca Academy (ang. Academy Glacier - nie znalazłem polskiej nazwy, osobę która zna, proszę o podanie w komentarzu!). Kiedy lód z Lodowca Leidy zbliża się do brzegu morza zaczyna okrążać brzegi wysp które go od niego oddzielają. Powstające w wyniku tego wzór w kształcie krzyżyka jest prostym rezultatem ruchu lodowca po najmniejszej linii oporu.

Powyższe zachowanie lodowców zostało zauważone, w kwietniu 2012 roku przez pilota NASA, który odbywał lot badawczy, samolotem wysokościowym (pułap do 27km!) ER-2, nad czapą lodową Grenlandii.
A sam teren został dokładniej zbadany 7 sierpnia 2012 przez instrument Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER) znajdujący się na należącym do NASA satelicie Tera.

Jako bonus kilka zdjęć oraz informacja o aktualnej pogodzie na Lodowiecu Leidy. Nie pada, maksymalna temperatura w ciągu dnia -26 stopni Celsjusza.
Zdjęcie w podczerwieni, zrobione przez ASTER, pokazujące ślad po tornadzie
Zdjęcie w podczerwieni, zrobione przez ASTER, na wioskę olimpijską w Soczi

#zdjeciednianasa #zdjeciednia #zdjecie #nasa

Zapraszam do obserwowania tagu #zdjeciednianasa, gdzie pojawiają się tłumaczenia z bloga NASA z wybranymi zdjęciami dnia. Zdjęcie pochodzi z 22 stycznia 2015 r.
r.....7 - Lodowiec Leidy na Grenlandii
Autor zdjęcia: Projekt Terra

Znajdujący si...

źródło: comment_ZNsGY6KGnQdjJAftE3subTQdW72Bm84L.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@szczesliwa_patelnia: Pratchett by powiedział, że to czarne to po prostu kawałek ziemi, który ma ten efekt, że podczas naświetlania zawsze wychodzi na następnym zdjęciu.
Po prostu przy kolejnym zdjęciu, tutaj to czarne będzie widoczne np na zdjęciu wielkiego wieloryba i zrobi mu np. czapeczkę.
  • Odpowiedz