Wpis z mikrobloga

Co ta Ogórek to ja nie
"Jak mówiła, "prawo należy napisać od nowa", oczywiście przy zachowaniu potrzebnych, istniejących już paragrafów. Ogórek zaznaczyła, że nie może być tak, że przepisy są "niejasne, zagmatwane i pisane na kolanie", a prawo ma być proste i przede wszystkim służyć obywatelom. W tym celu kandydatka chce, po objęciu urzędu, powołać specjalną komisję kodyfikacyjną, która zajmie się gruntowną reformą systemu prawnego."

Taka ładna, a taka głupia. Co tam, że prawo zmienia się u nas raz na kilka lat (w grudniu 2014 r. spora zmiana w KC, w marcu szykuje się spora zmiana też w KC, nie mówiąc już o lipcu i zmianie kpk, do tego dochodzą też projekty nowelizacji KKW - bardzo obszerne i zmieniające dużo, nie mówiąc już o ustawach niekodeksowych). Nie ma to jak stabilność. Poza tym kocham takie myślenie, że wszystko można naprawić ustawą... no kocham, jakby to ustawa była cudem boga i od chwili jej wejścia w życie było wszystko cacy. elo

zdecydowanie #januszeprawa #prawo #ogorek #sldcwel #glupiapani
  • 19
  • Odpowiedz
@Matyson: Nie. Priorytetem jest, aby równość była faktem, a nie tylko literą zapisaną w Konstytucji i nie może być tak, by w jeden urzędnik dokonywał takiej interpretacji, a inny innej, bo to godzi właśnie w równość obywateli. Coś takiego, nie skupiałem się mocno, bo słuchałem przy okazji.
  • Odpowiedz
chodziło mi o poważniejsze zmiany ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kodekscywilny: np. wyrzucenie zachowku z kc albo zaliczania sobie posiadania poprzednika do zasiedzenia, ktore są moim zdaniem niepotrzebną ingerencją panstwa w prawo własności i prawie o decydowania o własnym mieniu. Tak... takie zmiany zdecydowanie bym poparł, nawet z inicjatywy SLD
  • Odpowiedz
@4konserwy: kłóciłbym się :D ale po pierwsze primo nie chce mi się, a po drugie primo musiałbym więcej poczytać o zachowku bo za wiele nie pamiętam, tyle co z ustawy.. A moim zdaniem powołanie nowej generalnej komisji kodyfikacyjnej nie spowoduje znacznego poprawienia sytuacji państwa, czy obywatela w państwie, bo co zrobi ta Ogórek? Weźmie innych prof niż teraz siedzą w komisjach kodyfikacyjnych?
  • Odpowiedz
@kodekscywilny: Niech zrobią jak w Landrechcie, 20k przepisów dotyczących wszystkich możliwych przypadków ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak na serio,czy w najbliższej przyszłości jesteśmy w stanie osiągnąć taki złoty środek, między stworzeniem precyzyjnych i jasnych dla każdego pojęć ?
  • Odpowiedz
@Trezzy: jasnych dla każdego... ta. ludzie są niestety upośledzeni prawnie. przykład z dziś: jest pan, który siedzi w areszcie śledczym (tymczasowo aresztowany) pytamy się go czy był karany, odpowiada, że nie. oczywiście pan był karany o czym się później dowiedzieliśmy, a co za tym idzie grozi mu recydywa. ale jak to pan ujął: "ja nie byłem skazany, ja miałem tylko wyrok i zawiasy" grozi mu odwieszenie dwóch lat + to
  • Odpowiedz
  • 2
@kodekscywilny: No tak. Jakby prosto przepisów nie sformułować, to i tak cześć społeczeństwa nie będzie w stanie tego wykorzystać. Pani ogórek życzę powodzenia, a sam zostaje przy paremii, że nieznajomość prawa szkodzi ;)
  • Odpowiedz