Wpis z mikrobloga

Radiostacje numeryczne

Są to stacje o nieustalonym statusie i własności. Zwykle nadają zestaw liczb, słów albo liter, lub wyrazów alfabetu fonetycznego czytanych przez lektora lub syntezator mowy. Stacje nie są zarejestrowane w ITU Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym; a więc ich działalność ma z punktu widzenia prawa charakter piracki.

Radiostacje te wykorzystuje się najpewniej w charakterze jednostronnego kanału łączności ze szpiegami pracującymi na odległych zakonspirowanych placówkach. Jedynym krajem, który oficjalnie potwierdził używanie radiostacji numerycznych na swoim obszarze są Czechy. Żadne z pozostałych państw, na terenie których pracują te radiostacje, nie potwierdziło do tej pory oficjalnie tego faktu. W jednym przypadku szpiegowska działalność radiostacji nadającej liczby była przedmiotem sprawy sądowej w Stanach Zjednoczonych.

Część z radiostacji numerycznych pojawia się nagle i równie gwałtownie milknie, ale niektóre mają regularną "ramówkę". Ich działalność nasiliła się nieznacznie na początku lat 90. XX wieku. Po definitywnym zakończeniu zimnej wojny (druga połowa lat 90.) aktywność stacji zmalała.

Stacje numeryczne wzbudzają zainteresowanie krótkofalowców oraz detektywów-amatorów, którzy nie szczędzą sił i nieraz pokaźnych środków finansowych na wyśledzenie źródła transmisji audycji numerycznych. To właśnie radioamatorzy jako pierwsi wpadli na trop stacji numerycznej, której audycje zaczynały się od hiszpańskiego słowa "¡Atención!" (uwaga!). Krótkofalowcy odkryli, że jedna z audycji "¡Atención!" została nadana na częstotliwości należącej do Radia Habana Cuba. W 2000 roku Stany Zjednoczone zidentyfikowały oficjalnie radiostację jako kubańską.

Choć oficjalnie żaden rząd nie przyznał się do nadawania audycji numerycznych, rzecznik prasowy brytyjskiego ministerstwa handlu i przemysłu przyznał w wywiadzie dla The Daily Telegraph: "Stacje numeryczne są tym, czym myślicie że są. Ludzie nie powinni być nimi zafascynowani. Nie są one, powiedzmy, przeznaczone do publicznej konsumpcji".

Dla ciekawskich podaje stronę z internetowym radiem krótkofalowym, podaje też niektóre znane częstotliwości stacji numerycznych. http://websdr.ewi.utwente.nl:8901

5884 khz, 3814 khz, 7473 khz, 9575 kHz, 14572 kHz, 4783 kHz, 9443 kHz, 9022 kHz, 9610 kHz, 7984 kHz, 6252 kHz, 8544 kHz, 8800 kHz, 5779 kHz, 5782 kHz, 8088 kHz, 4181 kHz, 5535 kHz, 9610 kHz

#ciekawostki #radio #krotkofalarstwo #ciekawostkikrakrokra
K.....a - Radiostacje numeryczne

Są to stacje o nieustalonym statusie i własności. Z...

źródło: comment_3l9W0Fc3GRP6W4x3dQfixg8u7rvl6DV9.jpg

Pobierz
  • 1