@HalEmmerich: Do planet okulary o dużym polu widzenia nie są dobre, mają zbyt dużo soczewek co nie wpływa korzystnie na widok planet. Do takich lepszy będzie okular o krótkiej ogniskowej i mniejszej ilości soczewek - orto, jakiś super plossl (4 soczewki) o dobrej transmisji, generalnie im mniej szkła tym lepiej. Okulary o dużym polu mają soczewek 6 lub 7 zazwyczaj a barlow to jeszcze z jedna soczewka więcej. A ten
@HalEmmerich: Przy dużym powiększeniu planety (i ogólnie wszystkie obiekty) bardzo szybko uciekają z pola widzenia i duże pole okularu pomaga ale niestety kosztem właśnie jakości obrazu. Nie bez powodu najlepsze okulary planetarne to okulary o małym polu widzenia - osiągnięcie szerokiego pola w okularze wymaga zastosowania dość skomplikowanej konstrukcji i użycia wielu soczewek, a im więcej soczewek tym generalnie bardziej obraz się degraduje (widać to zwłaszcza w tańszych okularach). Wiele
Hej, jakiś czas temu wrzucałem tu nieostrego Saturna i się spodobał niektórym ( ͡°͜ʖ͡°). Dzisiaj mam dla Was nieco ostrzejszego Marsa. Obecnie warunki do obserwacji Czerwonej Planety są bardzo dobre i jakieś 15 lat będzie trzeba czekać na podobne. Zdjęcia wykonane w weekend, nie jest to jakość time-lapse od @namrab, ale cieszę się, że widać czapę lodową, struktury geologiczne i chmury pierzaste. Tu pod
@mactrix: Oglądałem wczoraj Marsa w swoim MAKu 150 i był prawie taki jak na pierwszym zdjęciu. Detal piękny, najlepsze widoki Marsa jakie dotychczas miałem, a w sumie pierwszy raz oglądałem go przez MAKa, jeszcze w bino - rewelacja. Obok stały newtony 13 i 20 cali i o ile Mars był większy to kontrast i jakość detali nie ta sama, jasny newton to nie teleskop do planet.
@mactrix: Kolega zrobił przysłonę na teleskop do swojego newtona 12" i efekt jest znakomity. W kolejce jest przysłona do newtona 20", wtedy poszalejemy ;) W maku na plus jest bino, obserwacja dwuoczna planet to coś pięknego.
@mactrix: Zresztą była tu kilka dni temu dyskusja odnośnie przycięcia apertury newtona do obserwacji planet i niektórzy twierdzili że to głupota. Nadal twierdzę, że wręcz przeciwnie.
Przedstawia dwa obszary mgławicowe położone w gwiazdozbiorze Łabędzia - mgławicę Amerykę Północną (NGC 7000) oraz mgławicę Pelikan (IC 5070, IC 5067). Rozdziela je obszar ciemnego pyłu, który mi od zawsze kształtem przypomina miecz.
Zdjęcie dość ważne z kilku powodów. Dzięki niemu na własne oczy zobaczyłem jak wiele w tym hobby zależy od dobrego detektora. Pod kątem astrofotografii Nikon D610 bije
@Gertrudamus: Nie tylko NASA tak uznała, do niedawna - poza nielicznymi, dość śmiałymi pomysłami - praktycznie nie brano poważnie pod uwagę Wenus jako celu kolonizacji. Misje na Marsa z kolei nie mają na celu jedynie poszukiwania - istniejącego obecnie lub w przeszłości - życia, ale właśnie przygotowanie gruntu pod misje załogowe. Mars wciąż jest bardziej atrakcyjnym i łatwiejszym celem niż Wenus.
@shymon80: Najlepsze zdjęcia pochodzą z sondy Wenera 13 z 1982 roku, wcześniejsze i późniejsze lądowniki nie przekazały tak dobrych i kolorowych fotografii. Marinery robiły zdjęcia atmosery Wenus z orbity, sonda Magellan robiła mapę powierzchni planety z orbity. W zasadzie po programie Wenera nie było już chyba więcej lądowań, nie ma też lepszych późniejszych fotografii powierzchni planety.
@shymon80: A, zapomniałem o kolorowej panoramie zrobionej przez Wenerę 14, ale to w zasadzie tyle bo lądownik przeżył na powierzchni chyba niecałą godzinę.
@shymon80: W zasadzie Amerykanie nie byli zbytnio zainteresowani Wenus. Długo byli skupieni na misjach księżycowych, potem były programy "dalekobieżnych" sond Viking i Voyager, później program wahadłowców, Rosjanie w sumie poszli w stronę zignorowaną przez zachód.
@shymon80: Wenus jest bardzo ciekawa, ale jak tutaj niedawno ktoś pisał (sorry, nie pamiętam kto) w kontekście kolonizacji nieporównywalnie łatwiej jest ogrzać Marsa niż schłodzić Wenus. Tą drugą jednak zbyt długo zaniedbywano pod względem badań i eksploracji, po ostatnich odkryciach może coś się zmieni.
@shymon80: Tak, ten pomysł pojawił się dość dawno, zakłada ogólnie stworzenie "enklaw" w górnych warstwach atmosfery. Temperatura i ciśnienie na powierzchni są zabójcze, ale jak wykazały chociażby Marinery - wyżej temperatura jest dużo niższa. Póki co pomysł jest niewykonalny, ale za sto lat? Kto wie.
Jaką lornetkę polecacie dla początkującego na wypady w góry, ale przy okazji do oglądania nocnego nieba? Może lepiej kupić, małą poręczną na szlaki, a drugą konkretniejszą do obserwacji astronomicznych? Zależałoby mi na tym by np. księżyc widzieć bardzo szczegółowo jak i zarówno najlepiej jak to możliwe nasze planety (jowisz, saturn) oraz gromady, mgławice itd.
Jeśli chodzi o budżet wiadomo jak najlepszy stosunek ceny do oferowanej jakości, ale powiedzmy łącznie (za jedną uniwersalną
@mar-v-son: Nikon Action EX 10x50 faktycznie jest świetna zarówno do nocnych, jak i dziennych obserwacji, ale wędrówki z nią mogą nieco ciążyć. Tu mogłaby się sprawdzić np. Minolta 8x40, bardzo fajna i lekka ale trudno dostępna, lub Nikon Action EX 8x40, ale na nocnym niebie pokażą mniej niż 10x50. Ewentualnie Nikon 10x50 na noc, a jakaś lornetka z pryzmatem dachowym w góry - te są zazwyczaj sporo lżejsze od lornetek
Używany teleskop to dobry pomysł? Dobson 8 okazyjnie za tysiaka znalazłem ale sie nie znam nie wiem czy trza tam będzie coś zrobić xD #astronomia #optyka
@paruwczanbiedronki: Używany teleskop to często lepszy pomysł niż nowy, zostaje kasa np. na dodatkowe akcesoria. Ale tak jak napisałeś - zależy w jakim jest stanie i czy trzeba coś przy nim robić ;)