@Lrrr_from_Omicron_Persei_8: Niby to samo a gorzej. -Niby gestosc materialu wieksza wiec wiecej energii sie miesci w danej objetosci ale to nie jest duzy pozytek -bloki sie krusza, uszkadzaja, trzeba je ukladac precyzyjnie -wode sie po prostu leje a wszelkie braki uzupelnia natura (zazwyczaj). -przy szczytowo-pompowych straty energii sa relatywnie nieduze. -Pojemnosc takiej instalacji jest nikła. Dlatego elektrownie wodne buduje sie tylko w odpowiednich miejscach.
@ptoki2: Z tego co zrozumialem z filmiku, to ten pomysl raczej nie ma zastepowac elektrowni szczytowo-pompowych, a umozliwic magazynowanie energii w miejscach gdzie zbudowanie elektrowni szczytowo pompowej jest niemozliwe.
@ptoki2: Jak wszystko w technice każde zastosowanie ma zalety i wady. Przepompowując jezioro wyżej można zmagazynować gigawatogodziny energii. Czego nie zrobisz z taką konstrukcją. To raczej takie lokalne rozwiązanie dla fermy baterii słonecznych czy wiatraków. Ja tylko chciałem zwrócic uwagę, że sam pomysł używania grawitacji do magazynowania energii jest stary jak świat.
https://joemonster.org/filmy/73337 Film o projekcie pozwalającym na wykorzystanie siły grawitacji do zapewnienia zasilania lampce z diodą led. Zamiast baterii używa się tu ciężarka - urządzenie korzysta z tych samych sił, które działają w starych zegarach, ale rewolucyjna była jedna zmiana sposobu jego działania - chodzi o zębatki.
Z tymi blokami cementowymi ilosc energi produkowanej maleje kiedy odstawie bloki sa prawie na tej samej wysokosci co z rozbieranej wiezy. W elektrowniach wodnych szczytowo-pompowych takiego uzaleznienia nie ma.
@Przemysluaw: Jeśli thunderfoot twierdzi, że coś jest niemożliwe, to prawdopodobnie to już w wielu miejscach działa, i doskonale się sprawdza. ( ͡°͜ʖ͡°)
Komentarze (14)
najlepsze
Niby to samo a gorzej.
-Niby gestosc materialu wieksza wiec wiecej energii sie miesci w danej objetosci ale to nie jest duzy pozytek
-bloki sie krusza, uszkadzaja, trzeba je ukladac precyzyjnie
-wode sie po prostu leje a wszelkie braki uzupelnia natura (zazwyczaj).
-przy szczytowo-pompowych straty energii sa relatywnie nieduze.
-Pojemnosc takiej instalacji jest nikła. Dlatego elektrownie wodne buduje sie tylko w odpowiednich miejscach.
I tak dalej. Kolejny nius nternetowy obliczony
Ja tylko chciałem zwrócic uwagę, że sam pomysł używania grawitacji do magazynowania energii jest stary jak świat.
Film o projekcie pozwalającym na wykorzystanie siły grawitacji do zapewnienia zasilania lampce z diodą led. Zamiast baterii używa się tu ciężarka - urządzenie korzysta z tych samych sił, które działają w starych zegarach, ale rewolucyjna była jedna zmiana sposobu jego działania - chodzi o zębatki.
https://deciwatt.global/gravitylight
W porównaniu z elektrowniami szczytowo-pompowymi to są orzeszki.
@misiu2misiu: Np. twierdzenie, że Falcon 9 nie ma prawa się sprawdzić. Wycofywał się powoli z tego w 2018 - https://twitter.com/thunderf00t/status/961312911393218560 , ale obecnie, kiedy Falcon 9 zdominował rynek, można jedynie go skwitować. xDDDD
Jeszcze kiedyś pitolił, że Tesla 3 się nie przyjmie, ale nie chcę sobie mózgu prać słuchaniem jego clickbaitu i frazesów.