@alegoraco: rozebrał scalaka, zrobił zdjęcie układu w środku, potem zdjął warstwę zewnętrzną układu i zrobił drugie zdjęcie tego, co pod spodem. Potem odtworzył na podstawie zdjęć lokalizację tranzystorów, diód i rezystorów i narysował schemat elektryczny.
Układ to zestaw 4 bramek logicznych, każda oparta na dwóch trazystorach.
Jak dla mnie to brakuje najważniejszego czyli jak ze zdjęcia zrobił schemat, skąd wiedział które to są kolektory, bazy czy co tam jeszcze siedzi w środku, itd. A tak to się tylko dowiedziałem, że trzeba najpierw zrobić zdjęcia chipa a potem umieścić na wiki, no super instruktaż bulwo...
Ciekawe jak sprawdza wartości rezystorów i jakieś szczególne parametry złączy półprzewodnikowych w tranzystorach i diodach bo samo zlokalizowanie złącz p-n czy n-p to chyba za mało...
@grzylen: no właśnie, niby funkcjonalność ta sama ale w analogu większe szumy, inne impedancje, człowiek zaprojektuje misterne filtry a taka podróbka może położyć cały projekt. Za to chińskie klony avrów działajá bez zarzutu ( ͡°͜ʖ͡°)
Fajnie rozwiazal kwestie pozycjonowania ukladu i sterowanie tym :) Niestety technologia klejenia, szlifowania i trawienia taka jak tu pokazal daje rady tylko do ukladow o niskiej skali integracji. Mimo wszystko ciekawe.
@Pan_Slon: Fajnie opisane, niestety chyba tylko dla prostych układów logicznych. Nie powiedział też, jak identyfikuje dany element. A już ze zwykłym stabilizatorem myślę, że miałby ogromny problem:/
Co do sterowania - w makro fotografii właśnie używa się silników krokowych i prowadnic (jak CNC). (Właśnie szwagier prosił o pomoc w realizacji czegoś takiego).
A miło też zobaczyć jak ktoś używa LinuxCNC czy KiCADa ( ͡°͜ʖ͡°)
Dla dużych układów to jakby wydrukować wszystkie źródła z dystrybucji linuksa i potem przepisać je do komputera i skompilować. Praca bez sensu. Szlifowania nisko szumowego odbiornika WiFi to już jest coś co może być wartościowe. Niewiele elementów w sprytnej topologii. Wiele lat doświadczeń zawartych na mikroskopijnej powierzchni.
Komentarze (57)
najlepsze
Układ to zestaw 4 bramek logicznych, każda oparta na dwóch trazystorach.
Ktoś dodał w powiązanych wszystko co w filmie.
W jakim to jest #!$%@? języku?
Komentarz usunięty przez moderatora
Co do sterowania - w makro fotografii właśnie używa się silników krokowych i prowadnic (jak CNC). (Właśnie szwagier prosił o pomoc w realizacji czegoś takiego).
A miło też zobaczyć jak ktoś używa LinuxCNC czy KiCADa ( ͡° ͜ʖ ͡°)