Multistream startu SpaceX Falcon 9 1.2 wraz z barkowaniem ||06.05.2016 07:21||
Jutro zostanie wystrzelona rakieta Falcon 9 Full Thrust z misją JCSAT-14. Okienko trwa 120 minut. Odbędzie się również próba lądowania pierwszym stopniem na statku. Będzie ona bardzo trudna - profil lotu jest podobny do tego z SES-9. Wszyscy trzymajmy kciuki za sukces! In Elon We Trust ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przemysl z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 59
Komentarze (59)
najlepsze
Tj. dużo trudniejszej niż na przykład ta, czy też ta. O nie -- te były jeszcze stosunkowo proste. Gdzie "proste" oznaczy "niedorzecznie trudne".
Karkołomna standardowa procedura
Widzicie, tu nawet nie chodzi o trafienie w stosunkowo maleńką barkę rakietą wielkości wieżowca, wracającą z kosmosu. Tu chodzi o to, że nawet jeśli nad barką wyhamuje się używając
Silnik rakietowy, który działa pionowo w dół traci dużo mocy i paliwa, walcząc z samą grawitacją. Logiczne. Ziemia próbuje nadać rakiecie przyspieszenie 1g w dół. Żeby rakieta wisiała, musi generować ciąg niwelujący to przyspieszenie. Jeśli rakieta już leci w dół, a my chcemy ją wyhamować, to musimy generować ciąg większy niż 1g, bo to 1g zużywamy tylko na to, by nie spadać szybciej. To są te straty grawitacyjne.
Gdy
Prędkość graniczną wykorzystujesz (a straty grawitacyjne minimalizujesz) WIĘKSZYM ciągiem, a nie mniejszym. Chodzi o to, żeby silniki pracowały jak najkrócej. Bo każda sekunda pracy silnika to walka z grawitacją i mniejsza pomoc ze strony oporu powietrza.
Dlatego tutaj nie tyle zmniejszyli, co ZWIĘKSZYLI moc, lądując na 3 silnikach. Energetycznie i paliwowo, to
http://www.spacex.com/sites/spacex/files/spacex_jcsat_press_kit_final.pdf
Ale i tak ciekawe rzeczy będą się dziać - podobno przy lądowaniu mają być użyte 3 silniki, odpalone 6 sekund przed lądowaniem.
Tu znamy wszystkie parametry i rakieta ze względu na atmosferę nie będzie poruszała się tak szybko, jak... na Marsie.
Misja Red Dragon która ma ruszyć w 2018 roku, zakłada lądowanie kapsuły red dragon (modyfikowany dragon V2) na Marsie. Aby to zrobić, kapsuła będzie musiała wyhamować w dosłownie 6 sekund prędkość 2 machów (na marsie 480m/s) w ten sposób, aby dosłownie mieć