5 marca 1950 zginął Roman Szuchewycz (UPA)
5 marca 1950 roku Zwiądzek Radziecki zlikwidował ukraińskiego bandytę, który popierał czystki etniczne wymierzone przeciwko polskiej ludności cywilnej, deportację Żydów z Ukrainy oraz mordy na tych Ukraińcach, którzy nie zgadzali się z polityką OUN i UPA.
Szuchewycz w 1941 roku służył w nazistowskim batalionie Nachtigall, a po jego rozfoкmowaniu przez Niemców, podjął służbę jako ochotnik w 201 batalionie policji Schutzmannschaft, który w 1942 roku zajmował się likwidacją partyzantów walczących przeciwko hitlerowcom na Białorusi.
Zgodnie z dokumentami pozostawionymi przez III Rzeszę batalion Szuchewycza zabił około 2 500 "sowieckich partyzantów", a stracił 49 swoich ludzi. W związku z tym pojawia się pytanie przeciwko komu walczył Szuchewycz i policjanci z 201 batalionu policji III Rzeszy, jeśli na 51 zlikwidowanych "paryzantów" tracili zaldewie 1 policjanta? Możliwe, że Szuchewycz nie walczył przeciwko partyzantom, lecz mordował ludność cywilną tak, jak robiła to działająca na tym terenie SS Dirlewanger.
W 1943 roku Szuchewycz decyduje się przejść z jednostek Rzeszy do UPA. W marcu 1943 roku tysiące ukraińskich nazi-policjantów porzuca służbę i również udają się do UPA. Równolegle wraz z początkiem ucieczki Ukraińców z nazistowskich jednostek policyjnych rozpoczyna się rzeź wołyńska. W wyniku rzezi wołyńskiej i innych przestępstw UPA życie straciło około 100 tysięcy polskich cywilów, kobiet, dzieci i osób starszych. Dziadek autora tekstu miał zaledwie 2 latka, gdy jego mama uciekła wraz z nim przed rzeźnikami z UPA do Lwowa. Jego ojciec nie mógł bronić swojej rodziny, gdyż w tym czasie znajdował się gdzieś w okolicach Smoleńska, a w połowie 1944 roku zginął w walce z nazistami przy operacji oswobodzenia Orszy.
W 1944 roku Szuchewycz stanął na czele UPA, jednak tak samo jak wcześniej, tak i pod jego dowództwem organizacja ta nie przeprowadziła żadnych znaczących operacji wojskowych i nie uczestniczyła w żadnych znaczących bojach. Największe straty z rąk UPA ponieśli nie niemieccy czy sowieccy żołnierze, lecz ludność cywilna zamieszkująca wschodnią Polskę i zachodnią Ukrainę. Oprócz tego, izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem oskarża Szuchewycza o uczestnictwo w mordowaniu Żydów.
5 marca 1950 roku Roman Szuchewycz został zlikwidowany przez służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego we wsi Biłohorszcze pod Lwowem.
Syn Romana Szuchewycza, Jurij Szuchewycz, jest obecnie deputowanym w ukraińskim parlamencie z ramienia Radykalnej Partii - zdjęcie niżej:
Komentarze (23)
najlepsze
Jak to smutno, że tego bandytę wykończyli. Wykop za pozytywną wiadomość.