Kiedyś oglądałem ciekawy film o naszym rodzimym KGHM-ie. Przy wydobyciu miedzi i jej obróbce, powstaje "szlam" (nie pamiętam fachowej nazwy), z którego pozyskuje się srebro. "Odpadem" z produkcji srebra jest złoto, a na końcu po złocie zostaje jeszcze platyna (mam nadzieję, że nic nie poplątałem). Oczywiście każdego metalu jest odpowiednio mniej, ale wystarczająco, żeby opłacało się go odzyskiwać. Dlatego też KGHM jest jednym z liderów produkcji srebra na świecie.
@coma24: W Europie jedynym producentem renu z własnych źródeł jest polska spółka KGHM Ecoren, która zajmuje czwarte miejsce wśród globalnych potentatów (wiki).
Nie chodzi o rzekę w Niemczech, ale metal szlachetny, który służy do wzbogacania stopów - utwardza je i uodparnia na korozję.
Zawsze marzyłem, żeby mieć kostkę 10x10x10cm z irydu lub najlepiej osmu. Zawsze też myślałem, że jeden i drugi są o wiele tańsze od platyny... a jak sie okazuje taka kostka kosztowałaby ćwierć miliona złotych...
Ogólnie to polecam wszystkie kanały prowadzone przez Brady'ego Harana. Niektóre były już na Wykopie, m.in. Numberphile. Są o biblii, fizyce, lingwistyce, no praktycznie o wszystkim. Listę ich macie zawsze w opisie każdego filmiku zrobionego przez niego, tego tutaj też!
@lubiecie: np. przy produkcji ogniw paliwowych jako katalizatory, gdyż jak to pan na filmiku powiedział, są najlepszymi katalizatorami. Również w samochodach jako katalizatory spalin (zawierają platynę dlatego dość często giną u mechaników).
Mam okazję pracować w jednym z oddziałów Johnson Matthey w UK (dokładnie Johnson Matthey Fuel Cells) i przyznam, że właśnie odzyskiwanie tego kurzu jest jedną z rzeczy, które najbardziej uświadamiają jaką wartość mają materiały, z którymi pracujemy.
Komentarze (43)
najlepsze
Nie chodzi o rzekę w Niemczech, ale metal szlachetny, który służy do wzbogacania stopów - utwardza je i uodparnia na korozję.
PS. Mhm, w srebrze pierwszy :)