Wpis z mikrobloga

Szukam laptopa na studia informatyczne, wybór raczej padnie na MacBooki, teraz pytanie, czy brać air 13” M1 czy air 15” M2? Cena jednego i drugiego to 230zl i 330zl miesięcznie więc tylko 100 zł więcej. Czy 15 nie będzie na studia za duża? Jak wszystko wypali to chciałbym iść w programowanie na pełną pare więc sprzęt raczej na lata. #apple #macbook #programowanie #informatyka #studbaza
  • 20
W domu mam stacjonarke na Windowsie z 32” monitorem więc laptop służyłby tylko do pracy poza domem, czy laptop jest w ogóle niezbędny na studia zaoczne? Jaki jest stosunek profesorów do osób ze swoim sprzętem?
W domu mam stacjonarke na Windowsie z 32” monitorem więc laptop służyłby tylko do pracy poza domem


@jeffmezos: Ja maczka brałem z zamiarem pracy zdalnej łącząc się z kompem w domu, a okazał się być na tyle daily-driver, że sprzedałem PC.

To powiedziawszy, warto jeszcze wiedzieć, że większość profesorów nie ma albo w ogóle, albo ma niewiele doświadczenia z makami, więc szelki troubleshooting ogarniać będziesz samodzielnie w Google. Do tego napotkasz
Mac z m1 i prockami od Apple jest w architekturze ARM, a cały sprzęt co chodzi na Intelu czy AMD to architektura x86, z doświadczenia powiem że będziesz się więcej #!$%@?ć jak będziesz chciał zainstalować jakiś mniej popularny program, no i nie każdy będzie wspierać taką architekturę. Jak nie będzie wersji pod maca z m1 to będziesz mógł zainstalować Rosettę i uruchamiać apki napisane pod Maca z prockiem Intela, ale jest to
@jeffmezos Jeżeli masz budżet, to lepiej wziąć M2 16GB, bo jest nowszy, ale jeżeli masz wybór M1 16GB vs M2 8GB, to szłabym w M1. Wydaje mi się, że do studenckich zastosowań różnicy dużej nie będzie, a sam M2 głównie różni się rdzeniami graficznymi. Jeżeli chodzi o wielkość, to zależy od twojej mobilności. Ja mam maczka pro mniejszego (13, albo 14 cali już nie pamiętam) i jest przyjemnie mały, żeby pracować na
jak potrzebujesz niewielkiego sprzętu i lubisz trzynastki to polecam, bardzo dobrze się na nim pracuje.

Ale jak masz miejsce w plecaku na 15 i chcesz spędzać przy nim długie godziny to przynajmniej bedziesz się mniej garbił.
@Emkacf Niestety budżet pozwala rozważać jedynie 13” 16gb m1 air lub 15” 8gb m2, też mogę podpinać w domu go pod 32 calowy monitor więc chyba zdecyduję się na więcej ramu i bardziej kompaktowe rozmiary
@jeffmezos: jeśli chodzi o studia informatyczne to ja pamiętam że na moim MacBooku Air 11 z chyba 2013 xD stary jestem xD w pewnym momencie zainstalowałem maszynę wirtualną z Windowsem bo jakieś zadania z C++ były po prostu łatwiejsze do ogarnięcia, a przynajmniej w razie problemów ktoś umiał coś pomóc
@jeffmezos z tego co pamiętam to wersja na MacOS była bardzo z tyłu i z tego co spojrzałem teraz na ich stronę dalej tak jest tzn Mac ma wersję 13, a inne systemy 20… więc chyba nic się nie zmieniło, też tego używaliśmy
@jeffmezos: zamiast dopłacać do rozmiaru dopłać do ramu, tym bardziej, że pewnie będziesz go nosił na uczelnie (tak zakładam). Monitor zawsze podepniesz większy w domu jak będziesz potrzebował więcej przestrzeni roboczej, a ramu już nie dołożysz. Długo korzystałem z m1/8gb i swap już wchodził w grę przy zwykłej pracy biurowej. Teraz mam m2/16gb i maksymalnie w podobnej pracy wykorzystuje do 12gb ramu. Jak będziesz pisał jakieś programy i kompilował kod to